konca júna.
BRATISLAVA. Poslanci včera schválili vládny návrh novely z dielne ministerky Viery Tomanovej, ktorý umožní vystúpenie z druhého piliera bez úradne overeného podpisu. Poslanci o zákone rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.
Opozícia i DSS-ky upozornili na riziká
Opoziční poslanci počas rozpravy viackrát upozornili na riziko, že z druhého piliera môžu vystúpiť sporitelia aj bez toho, aby o tom vedeli. Stane sa to vtedy, keď niekto ich podpis na oznámení Sociálnej poisťovni sfalšuje.
Šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký včera zopakoval, že rešpektuje názor vlády a ministerstva práce, no on by to urobil inak.
Predseda Asociácie DSS Peter Socha povedal, že schválenie novely nič nemení na ich názore, že rozhodnutie občana o výstupe by mal autorizovať zamestnanec Sociálnej poisťovne svojím podpisom. „Nie je to správne, keď tam nie je žiadna autorizácia," povedal.
Advokát Tomáš Kamenec povedal, že „sú právne vzťahy, kde sa vyžaduje overenie podpisu, a sú právne vzťahy, kde sa to nevyžaduje". Podľa neho treba vždy zvážiť, aké veľké môžu byť dôsledky. „Zarážajúce je skôr skrátené legislatívne konanie," povedal.
Pribudla ďalšia zmena
Poslanci včera schválili aj pozmeňovací návrh poslanca Smeru Jána Kvorku. Ten spresnil, že vystúpiť z druhého piliera sa môžu rozhodnúť aj tí sporitelia, ktorým dôchodkovú spoločnosť priradila Sociálna poisťovňa. Ide o prípady, keď občan je povinný byť v druhom pilieri, ale sám sa doň neprihlásil. Ide zväčša o mladých ľudí.
O pozmeňovacom návrhu poslankyne Radičovej sa včera nehlasovalo z procedurálnych dôvodov. Podľa neho mala Sociálna poisťovňa o výstupe z druhého piliera informovať občana listom. Ak by sporiteľ poisťovni do 30 dní od doručenia listu neoznámil, že nesúhlasí s vyradením z druhého piliera, vystúpenie by bolo záväzné.
V druhom pilieri je vyše 50 miliárd korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.