BRATISLAVA. Štatistický úrad včera zverejnil prvé čísla ekonomického rastu za minulý rok. Ekonomika analytikov tentoraz nezaskočila, ako to býva zvykom. Ale šokovala.
Hrubý domáci produkt, teda celková produkcia tovarov a služieb v ekonomike, stúpol v poslednom štvrťoku minulého roka reálne o neuveriteľných 14,1 percenta, čo bolo najviac v únii. Informoval o tom v predbežnom odhade Štatistický úrad. Je to náš najvyšší rast v histórii. Zaostávanie za úniou aj Českom klesá. Ekonomika sa podľa analytikov neprehrieva.
S rastom ekonomiky stúpa aj životná úroveň. Zamestnanosť sa zvýšila o vyše 40-tisíc miest. Na konci roka u nás pracovalo 2,2 milióna ľudí. Rastú reálne dôchodky aj platy. Podrobnejšie údaje zverejní Štatistický úrad až začiatkom marca.
Z vysokého rastu profituje aj štátny rozpočet, lebo ľudia míňajú v obchodoch viac. Zvyšujú sa zisky firiem aj zárobky ľudí. Štát preto inkasuje viac daní.
Fajčiari si priplatia neskôr
K výbornému výsledku nám pomohla Európska únia a jej pravidlá. Obchodníci si vlani nakúpili do zásoby cigarety asi za deväť miliárd korún. Slovensko totiž musí zvyšovať spotrebnú daň na tabak, až kým nebude podľa predstáv únie.
Vyššia daň platí od nového roka a zvýšila cenu škatuľky cigariet zhruba o desať korún. Fajčiari si však priplatia asi až od polovice roka, keďže obchodníci sa predzásobili, aby mohli ešte načas predávať cigarety zdanené s nižšou sadzbou, teda lacnejšie. Na konci roka sme nezáviseli len od cigariet. Ekonomiku okrem cigariet potiahli aj automobilky, elektrotechnický priemysel, vývoz a spotreba domácností.
Bez vplyvu predzásobenia ekonomika stúpla reálne o 9,7 percenta. Za celý minulý rok sa nám podarilo prekonať magickú desiatku, čo bolo prvýkrát v histórii.
Neprehrievame sa, rastie náš potenciál
Napriek vysokému rastu sa ekonomika neprehrieva. Inflácia bola vlani pod troma percentami. „Nemyslím si, že hrozí prehrievanie, lebo rast je založený na exporte, a tam nedochádza k inflačným tlakom," povedal hlavný ekonóm ČSOB Praha Petr Dufek.
Aj ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová hovorí, že od prehrievania, ktoré by mohlo so sebou priniesť aj veľké zvýšenie cien, sme zatiaľ ďaleko. Ceny, najmä potravín, dnes rastú najmä pre zdraženie poľnohospodárskych surovín na svetových trhoch, čo zatiaľ ekonomike neubližuje. „Hoci štruktúra rastu nie je presne známa, predpokladáme, že rast ostal zdravý," povedala Valachyová.
Z vysokého rastu pri relatívne nízkej inflácii je prekvapená aj únia, čo nám už niekoľkokrát naznačila. Na rozdiel od ekonómov si myslí, že slovenskej ekonomike hrozí, že sa začne prehrievať. Vysvetlenie zdanlivého rozporu, teda, že napriek vysokému rastu máme nízku infláciu, je v tom, že sa zvyšuje kapacita ekonomiky. „Potenciál ekonomiky rastie bez inflačných tlakov a prehnaného rastu miezd," povedal ekonóm Dufek.
Dobiehame Čechov aj úniu
Pre nadpriemerne vysoký rast Slovensko znižuje zaostávanie za vyspelou Európou aj susedným Českom. Najčastejšie sa životná úroveň porovnáva cez hrubý domáci produkt prepočítaný na obyvateľa.
V tomto sme sa už za tri roky dostali z 57 na 61 percent priemeru únie. Ešte v roku 2004 slovenská ekonomika dosahovala iba 75 percent českej, vlani to bolo už 85 percent. Slovenská koruna reagovala na vysoký rast miernym posilnením.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.