Tlačový zákon by nemal obsahovať možnosť udeľovať pokuty ministrom a mal by zlúčiť právo na odpoveď, opravu a dodatočné oznámenie.
BRATISLAVA. Návrh tlačového zákona „v niektorých najdôležitejších ohľadoch nezodpovedá akceptovaným medzinárodným a európskym štandardom". Vyhlásila to včera medzinárodná organizácia Article 19, ktorá na požiadavku predstaviteľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pripravila analýzu tlačového zákona. OBSE sa s odporúčaniami stotožňuje.
Obe organizácie odporúčajú ako najdôležitejšie z návrhu zákona úplne vypustiť paragraf, podľa ktorého periodická tlač a agentúry nesmú obsahovať informácie, ktoré propagujú vojnu, opisujú kruté alebo inak neľudské konanie, či ktorými sa propaguje užívanie omamných látok, násilie a podnecuje nenávisť. Paragraf „je zbytočný, vágny a príliš všeobecný a členovia exekutívy by nikdy nemali mať možnosť udeľovať pokuty médiám". Sporné veci dostatočne upravuje Trestný a Občiansky zákonník.
Za problém považujú aj to, že ministerstvo kultúry má mať právomoc udeľovať pokuty. „Ak politici dostanú právomoc regulovať médiá, budú úplne prirodzene v pokušení zneužiť svoje právomoci." Druhé dôležité odporúčanie sa týka práva na odpoveď.
„Pre zabránenie možnosti zneužitia" odporúčajú, aby sa všetky tri opravné prostriedky právo na opravu, odpoveď a dodatočné oznámenie zlúčili do jedného. A ten bude použitý iba v prípade, ak žiadateľ „dokáže preukázať svoj oprávnený záujem na oprave nepresného alebo zavádzajúceho tvrdenia uverejneného v periodickej tlači".
Po minulotýždňovom stretnutí s predstaviteľom OBSE štátny tajomník ministerstva kultúry Ivan Sečík povedal: „Sme pripravení všetky relevantné odporúčania zohľadniť a následne zapracovať." „Skôr, ako sa v parlamente začne rozprava vo výboroch, nevidíme dôvod komentovať tlačový zákon," povedal včera hovorca ministerstva Jozef Bednár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.