Kosovský parlament včera jednostranne vyhlásil nezávislosť provincie od Srbska!
PRIŠTINA. Zasadanie, ktorého priebeh v priamom prenose vysielala televízia, otvoril predseda parlamentu Jakup Krasniqi za účasti prezidenta Fatmira Sejdia a premiéra Hashima Thaciho. Na rokovaní sa zúčastnilo 104 poslancov.
Historický okamih
"Sme na prahu najdôležitejšieho okamihu v našich dejinách," povedal Thaci novinárom v Prištine po albánsky po schôdzke s prezidentom a predsedom parlamentu. Thaciho päťminútové
vyhlásenie v hoteli Grand v Prištine prerušil výpadok prúdu, čo je bežný jav v chudobnej juhosrbskej provincii. Thaci citoval z listu, ktorým zvolal mimoriadne zasadanie parlamentu. V liste pripomenul bezvýchodiskové rokovania so Srbskom, na ktorých sa nepodarilo dohodnúť na konečnom štatúte Kosova. Opätovne potvrdil "náš záväzok realizovať komplexné riešenie", ktoré navrhol osobitný splnomocnenec OSN Martti Ahtisaari, a privítal misiu Európskej únie, ktorá
bude dozerať na "demokratický vývoj" Kosova.
USA a EÚ podporia nezávislosť Kosova
Očakáva sa, že Washington a hlavné európske krajiny uznajú nezávislosť Kosova v priebehu 24 hodín. Kosovo je pod správou OSN od roku 1999, kedy letecká kampaň NATO zastavila tvrdé zákroky bezpečnostných síl režimu Slobodana Miloševiča proti kosovským separatistom. Po vyhlásení nezávislosti bude nasledovať 120-dňové prechodné obdobie. Sprevádzať ho bude nasadzovanie 2-tisíc príslušníkov policajnej a justičnej misie Európskej únie, ktorej úlohou bude zabezpečiť pokojný priebeh prechodného obdobia a demokraciu. Neskôr sa očakáva prijatie ústavy založenej na návrhu "nezávislosti pod medzinárodným dohľadom", ktorý predložil splnomocnenec OSN Martti Ahtisaari.
Belehrad sa vyhráža
Približne 90 percent populácie juhosrbskej provincie tvoria etnickí Albánci, ktorí sa usilujú o samostatnosť. Zvyšok predstavujú Srbi, ktorí si želajú, aby provincia zostala súčasťou Srbska. Vláda v Belehrade, ktorá má podporu Moskvy, zdôrazňuje, že nezávislé Kosovo neuzná a krajinám, ktoré tak urobia, hrozí odvetnými hospodárskymi a diplomatickými opatreniami.
Vojaci NATO sú pripravení zabrániť násilnostiam
Vojaci NATO v Kosove sa včera rozmiestnili na severe provincie, ktorú obýva srbská menšina. "Sme v pohotovosti a dúfame, že presvedčíme (srbskú a albánsku) stranu, aby nevyvolávali
nijaké incidenty," povedal krátko pred očakávaným vyhlásením nezávislosti Kosova Johnny Verwichte, službukonajúci dôstojník z Belgicka. Nepokojné mesto Kosovská Mitrovica je riekou Ibar rozdelené na srbskú a albánsku časť. Od konca kosovskej vojny z rokov 1998-1999 došlo v meste k niekoľkým násilnostiam. Sever Mitrovice obýva približne 40-tisíc Srbov a juh 80-tisíc
Albáncov. Mierové sily KFOR, ktoré v Kosove pôsobia pod vedením NATO, včera na mostoch cez rieku Ibar postavili barikády a pri moste v blízkosti štvrte v srbskej časti mesta, ktorú obývali Albánci, rozmiestnili desiatky terénnych vozidiel a obrnených transportérov.
* * *
FAKTY
Misia EÚ
n Európska únia definitívne schválila svoju misiu pre Kosovo. Rozhodnutie zverejnil v sobotu oficiálny vestník únie. V takzvanej misii EULEX, ktorá má po očakávanom vyhlásení nezávislosti Kosova nahradiť súčasnú správu OSN, má pôsobiť 1800 policajtov, sudcov, prokurátorov, colníkov a súdnych úradníkov. Väčšina z nich má podľa bruselských zdrojov prísť z Nemecka a Talianska.
n EULEX má v Kosove pomáhať pri budovaní inštitúcií právneho štátu. Presný dátum vyslania misie ani dĺžka jej pôsobenia zatiaľ nie sú známe, medzi európskymi diplomatmi však prevláda názor, že Kosovo má zostať pod medzinárodným dohľadom ďalších päť až desať rokov.
n Kosovskí Srbi odmietajú misiu Európskej únie, ktorá má nastúpiť v provincii po očakávanom vyhlásení nezávislosti, vyhlásil v sobotu líder kosovských Srbov Milan Ivanovič. Misia má charakteristiky "okupácie", s ktorou sa nezmieri ani Srbsko, ani Srbi v Kosove, povedal Ivanovič pre agentúru AFP. Kosovskí Srbi budú misiu bojkotovať s využitím všetkých prostriedkov občianskeho odporu, zdôraznil Ivanovič. Rozhodnutie EÚ vyslať do Kosova svoju misiu označil predtým srbský minister pre Kosovo Slobodan Samardžič za "hanebné". Znamená to, že EÚ "prakticky uznáva nezávislosť Kosova", povedal pre agentúru Tanjug.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.