BRATISLAVA. Firme Ikores Slovakia, ktorá dostáva od volieb jednu štátnu zákazku za druhou, sa mimoriadne darí aj na ministerstve dopravy. Na bratislavskom letisku, ktoré spadá pod šéfa rezortu dopravy Ľubomíra Vážneho zo Smeru, dostala za posledný rok zákazky za viac ako 200 miliónov korún.
Zákazky na letisku
Majiteľ firmy Jozef Kopecký daroval Smeru 200tisíc korún. Najskôr postavil Ikores na letisku nové parkovisko za 38 miliónov. Vzápätí získala firma zákazku na rozsiahlejšiu rekonštrukciu letiska, ktorej súčasťou bola aj výstavba jedného odletového mosta za 70 miliónov korún. Pomáha sprehľadniť tok cestujúcich z krajín schengenského priestoru a krajín mimo neho. Pred niekoľkými mesiacmi letisko projekt rozšírilo s tým, že Ikores postaví ešte jeden odletový most. Hoci išlo o zákazku za 100 miliónov korún, na stránke letiska nie je o firme ani spôsobe jej výberu zmienka. Letisko ju pritom vybralo bez verejnej súťaže ešte v máji minulého roka, stavbu ukončila v septembri. Oba mosty sú v prevádzke od novembra 2007.
Z 23 na 70 miliónov
Podkladovú štúdiu k rekonštrukcii letiska, ktorá bola nevyhnutná pre vstup Slovenska do Schengenu, vypracovalo bývalé vedenie letiska v máji 2005. O rok neskôr predložilo projekt za 23 miliónov korún schengenskej komisii. "Komisia ho schválila, urobila sa súťaž, už bolo dokonca vydané územné rozhodnutie," hovorí bývalý šéf predstavenstva letiska Milan Kajan.
Nové vedenie letiska, ktoré nastúpilo po voľbách 2006, však schválený projekt ani výsledok tendra nerešpektovalo. "Zdedili sme to v takom stave, že bolo treba všetko znovu naprojektovať. Štúdia nešla do detailov, odletové mosty boli len naznačené," tvrdí člen predstavenstva a zástupca riaditeľa letiska František Stolárik. Výsledkom je, že koncom roka 2006 vybralo letisko nového dodávateľa, spoločnosť Ikores Slovakia. Zmenila sa aj cena - namiesto pôvodných 23 miliónov dostala firma zákazku na výstavbu prvého mosta za 70 miliónov korún. Minister Vážny sa vtedy vyjadril, že preskúma spôsob výberu dodávateľa. K akým záverom prišiel, dodnes nepovedal.
Časový sklz?
Stolárik v minulosti priznal, že pozná ľudí z Ikoresu, vrátane majiteľa firmy Jozefa Kopeckého. "Sú to roky." Firmu však podľa neho oslovili priamo pre časový sklz, aby "sme vôbec mohli čerpať schengenské prostriedky". Časť projektu totiž financuje Európska únia, v prípade letiska vraj boli peniaze viazané do konca roka 2006. Za spomínaný sklz nesie podľa Stolárika zodpovednosť bývalé vedenie letiska, respektíve ministri vnútra a dopravy. "Minimálne rok tu niekto spal."
Bývalý šéf letiska Kajan to považuje za výhovorky. "Súčasné vedenie letiska ignorovalo projekt za 23 miliónov, pretože to potrebovali urobiť niekoľkonásobne drahšie."
Bývalý minister vnútra Vladimír Palko, ktorého rezort zosúlaďoval proces vstupu Slovenska do Schengenu, zase pripomína, že KDH bolo v Dzurindovej vláde len do konca januára 2006.
Zodpovednosť odmieta aj bývalý minister dopravy Pavol Prokopovič z SDKÚ. Ministerstvo podľa neho nemohlo urobiť viac aj preto, že vo februári 2006 vláda zastavila všetky dôležité rozhodnutia, ktoré sa týkali privatizácie i verejných obstarávaní.
Dodatok za 100 miliónov
O navýšení zákazky o ďalších 100 miliónov korún v prospech Ikoresu rozhodlo letisko v máji 2007. "Mesiac predtým tu boli schengenskí komisári, ktorí vyslovili pochybnosti, či je z hľadiska efektívneho oddelenia schengenských a neschengenských cestujúcich dostatočná výstavba jedného odletového mosta," povedala hovorkyňa letiska Zora Kalousková. Po dohode s ministerstvami vnútra a dopravy sa teda letisko rozhodlo postaviť aj druhý odletový most. Zákazku rozšírilo len dodatkom k pôvodnej zmluve s firmou Ikores. "V tom čase už nebol priestor na výberové konanie, stavba musela byť v súlade so schengenskými kritériami odovzdaná do septembra 2007," tvrdí Stolárik.
Beblavá: Ikores nie je jediný
Emília SičákováBeblavá z Transparency International si myslí, že aj v časovej tiesni sa dá postupovať inak. "Simulovanou súťažou s jednoduchšími podmienkami alebo užšou súťažou." Letisko malo podľa nej osloviť viac firiem a zistiť, kto a za akú cenu vie postaviť druhý most v skrátených intervaloch. "Vieme, kto pôsobí na stavebnom trhu, Ikores tu nemá monopol. Takto to vyvoláva podozrenie, že letisko to chcelo dať vopred vybranému záujemcovi, ktorý je navyše podozrivý z prepojenia na stranu Smer," hovorí Beblavá.
* * *
FAKTY
Zákazky Ikoresu
n Odletové mosty na bratislavskom letisku za 170 miliónov.
n Parkovisko za 38 miliónov.
n Rekonštrukcia inšpektorátu práce v Košiciach za 36 miliónov.
n Rekonštrukcia hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom za 150 miliónov.
n Kontrolná hala v Ubli za 63 miliónov.
n Kontrolný röntgen v Maťovciach za 50 miliónov.
n Riadiaca veža na letisku v Prešove za 55 miliónov.
n Vojenský archív za miliardu.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.