vrátane Spojených štátov a Európskej únie. Spomedzi štátov EÚ by mali samostatnosť bývalej srbskej provincie čoskoro uznať Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko a Taliansko. Nesúhlas s osamostatnením Kosova už predtým deklarovalo šesť členských krajín EÚ - Grécko, Cyprus, Španielsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko. Očakáva sa aj veľmi skoré uznanie Kosova zo strany Spojených štátov.
SVET. Prvé krajiny uznajú nezávislosť Kosova už o niekoľko hodín, vyhlásil v pondelok tesne predpoludním kosovský premiér Hashim Thaci. "Spolu s prezidentom sme rozoslali žiadosť o uznanie suverénneho a nezávislého Kosova vládam na celom svete. Prvé uznania očakávame už v najbližších hodinách," povedal.
Nemecko, o ktorom sa predpokladalo, že bude jednou z prvých krajín, ktoré Kosovo uznajú, avizovalo, že v pondelok tak ešte neurobí. Ako vyhlásila kancelárka Angela Merkelová, Berlín čaká na výsledok rokovania ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Podľa očakávaní však rada ministrov napokon oznámila, že "o svojich vzťahoch s Kosovom rozhodnú členské štáty individuálne v súlade so svojimi postupmi a právnymi normami".
Ohrozenie stability Balkánu
Minister zahraničných vecí predsedníckeho Slovinska Dmitrij Rupel pred rokovaním s kolegami vyhlásil, že nezávislosť Kosova už čoskoro uzná "mnoho členských štátov EÚ". Jednotliví členovia sa však v otázke kosovskej samostatnosti značne rozchádzajú. Šéf španielskej diplomacie Miguel Ángel Moratinos pred stretnutím v Bruseli vyhlásil, že jeho krajina Kosovo určite neuzná. "Španielsko neuzná toto jednostranné vyhlásenie nezávislosti, ktoré sa udialo včera, pretože je toho názoru, že to nebolo v súlade s medzinárodným právom," povedal.
Jednostranné vyhlásenie nezávislosti označil za nelegálne aj rumunský prezident Traian Basescu. Bulharský minister zahraničných vecí Ivajlo Kalfin v pondelňajšom rozhovore pre denník Monitor varoval, že odtrhnutie Kosova ohrozuje stabilitu Balkánu.
Slovensko oficiálny postoj nezaujalo
Slovensko zatiaľ oficiálny postoj k nezávislosti Kosova nezaujalo. Ako uviedol v pondelok pre agentúru SITA hovorca slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča, malo by sa tak stať až na základe vyhodnotenia reality, pozitív a negatív, ktoré potrvá určitý čas. Rozhodujúce slovo pri nezávislosti Kosova by však podľa Gašparoviča mali urobiť medzinárodné organizácie ako napríklad Bezpečnostná rada OSN. Slovenská republika chce napriek odmietaniu jednostranného vyhlásenia samostatnosti Kosova participovať na jeho stabilite, uviedol na nedeľňajšej tlačovej konferencii v Bratislave minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš.
Na rozdiel od krajín, ktoré prijmú nezávislosť územia, Slovensko nenadviaže diplomatické styky s Kosovom. Naďalej však plánuje pokračovať v pragmatickej spolupráci. MZV SR predpokladá prechodné obdobie 120 dní, počas ktorého OSN odovzdá právomoci misii EÚ a kosovským úradom.
Bush: Kosovčania sú teraz nezávislí
Americký prezident George W. Bush včera povedal, že Kosovčania "sú teraz nezávislí", ale dodal, že uznanie Kosova ako štátu zo strany USA sa bude riadiť plánom osobitného splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho. "Kosovčania sú teraz nezávislí. Obhajoval som to spolu s mojou vládou." Americký prezident ďalej povedal, že Spojené štáty počkajú, čo sa stane v pondelok, keďže sa predpokladá, že Rusko bude na pôde Bezpečnostnej rady OSN presadzovať, aby sa vyhlásenie nezávislosti Kosova zablokovalo.
V prospech kosovskej samostatnosti sa už v pondelok ráno vyjadrili aj Austrália a Japonsko, formálne však jeho nezávislosť ešte neprijali. Austrálsky premiér Kevin Rudd vyhlásil, že jeho krajina podporí kosovskú nezávislosť čoskoro.
Rusko proti, Čína je znepokojená
Ako sa očakávalo, proti kosovskej samostatnosti sa od začiatku tvrdo postavili popri Srbsku aj Rusko a Čína. Rusko požiadalo o zvolanie Bezpečnostnej rady OSN a presadzuje deklaráciu, podľa ktorej je vyhlásenie samostatnosti Kosova neplatné. V rade však pre ňu nemá dostatočnú podporu. Čína vyhlásila, že je vyhlásením kosovskej nezávislosti "hlboko znepokojená".
Srbsko bude Kosovo blokovať
Srbsko bude brániť vstupu Kosova do inštitúcií ako je Organizácia Spojených národov, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Rada Európy a použije "všetky diplomatické prostriedky", aby mu zabránila v získaní medzinárodného uznania. V reakcii na jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova to včera vyhlásil srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič. "Kým bude Srbsko členom OSN, OBSE a RE... samozvaný štát Kosovo nebude mať prístup do týchto inštitúcií," uviedol Jeremič pre srbskú štátnu televíziu.
Srbské ministerstvo vnútra podalo včera trestné oznámenia na trojicu najvyšších predstaviteľov Kosova, ktoré v nedeľu vyhlásilo nezávislosť od Srbska. Kosovský prezident Fatmir Sejdiu, premiér Hashim Thaci a predseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi sa mali podľa srbského ministerstva vnútra dopustiť "závažného kriminálneho činu proti ústavnému poriadku a bezpečnosti Srbska" tým, že "vyhlásili na srbskom území bábkový štát". Žalobu bude skúmať srbská polícia aj generálna prokuratúra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.