Informovala o tom kosovská polícia a hovorca NATO.
PRIŠTINA/KOSOVSKA MITROVICA. Podľa informácií srbských médií sa pri hraniciach s Kosovom zhromaždilo niekoľko tisíc Srbov, ktorí na hraniciach vyvesili srbskú vlajku. K útokom došlo okolo 11.30 na hraničných priechodoch 1 a 31 v Jarinje a Brnjak v severnom Kosove, ktoré sú pod dohľadom OSN a kosovskej multietnickej polície a colníkov.
Zhorelo desať policajných áut
Rozsah škôd útoku podľa hovorcu kosovskej polície Vetona Eľšaniho zatiaľ nie je presne známy, doteraz však zhorelo okolo 10 áut kosovskej polície. Protest Srbov proti vyhláseniu nezávislosti a medzinárodnému uznaniu nového kosovského štátu si podľa oficiálnych miest zatiaľ nevyžiadal zranených. Na sever Kosova smerujú silné jednotky KFOR a UMNIK. Ide o prvý zásah medzinárodných síl od vyhlásenia nezávislosti Kosova pred dvoma dňami.
Podpálili aj colnicu
Pri inom incidente, ktorý polícia zatiaľ nepotvrdila, srbskí demonštranti podpálili colnicu v meste Zubin Potok pri hlavnej ceste do Brnjaku. Pre AFP to povedal zdroj zo srbských médií. Počas noci Kosovskou Mitrovicou otriasli tri silné výbuchy, z nich jeden poškodil niekoľko áut pri budove OSN. Dva ďalšie ručné granáty zasiahli už zničené domy patriace etnickým Albáncom, ktorí ušli z mesta po vojne v roku 1999.
V Mitrovici demonštrovali srbskí študenti
V uliciach srbskej časti kosovského mesta Kosovska Mitrovica sa včera zhromaždilo vyše tisíc študentov, ktorí protestovali proti nedávno vyhlásenej nezávislosti provincie. Učastníci mávali srbskými, ale aj španielskou vlajkou, čím zrejme vyjadrovali sympatie Madridu, ktorý sa rozhodol neuznať samostatné Kosovo. Organizátori rozdávali občanom letáky s výzvou na podporu protestov, ktoré budú prebiehať každý deň o 12.44. Načasovanie symbolizuje podporu rezolúcii 1244 Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov prijatej na konci kosovskej vojny v roku 1999. Dokument priznal Srbsku zvrchovanosť nad územím Kosova. Kosovska Mitrovica je národnostne rozdelená na srbskú a albánsku časť, ktoré rozdeľuje rieka Ibar. Mesto na severe spornej provincie je častým dejiskom zrážok medzi Srbmi a Albáncami.
Autor: sita/ap/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.