Zemetrasenie s magnitúdom 6,0 stupňa Richterovej stupnice zasiahlo včera riedko obývaný región severnej Nevady. Otrasy zničili budovy a potrhali
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vodovodné a plynové rozvody. Informovali o tom úrady.
LOS ANGELES/OSLO. Národné informačné centrum pre zemetrasenia uviedlo, že nezvyčajne silné zatrasenie v hĺbke 10 kilometrov zasiahlo o 15.16 SEČ oblasť vzdialenú približne 17 kilometrov juhovýchodne od Wellsu v štáte Nevada. Telefonista v kancelárii šerifa vo Wellse potvrdil zničené budovy a plynovody, nespomínal zranenia. "Najväčším problémom je, že v tomto regióne sa takéto udalosti nestávajú často a zaznamenali sme množstvo telefonátov od obyvateľov, ktorí sa v panike pýtali, čo majú robiť," dodal.
Nórske súostrovie Špicbergy (Svalbard) včera ráno zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie, aké doteraz zaznamenali na území krajiny. Informovala o tom nórska výskumná nadácia Norsar. Otrasy s magnitúdom 6,2 stupňa podľa Richterovej stupnice nastali približne 140 kilometrov juhovýchodne od Longyearbyenu, najväčšieho mesta na ostrovoch, a podľa dostupných správ si nevyžiadalo žiadne zranenia alebo škody. "Zemetrasenie vzniklo na mori a bolo silno cítiť v Longyearbyene. Toto je najväčšie zemetrasenie, aké kedy zaznamenali na nórskom území," uvádza vo vyhlásení Norsar. "Boli zaznamenané početné následné otrasy a tieto budú pokračovať." Longyearbyen patrí medzi najsevernejšie položené mestá sveta a nedávno v ňom vybudovali globálny archív semien, ktorý má zabezpečiť zachovanie rastlinných druhov v prípade rozsiahlej katastrofy. Podzemné zariadenie majú budúci utorok slávnostne otvoriť predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, kenská environmentálna aktivistka Wangari Maathai a nórsky premiér Jens Stoltenberg.