nereagovať.
BRATISLAVA. KDH prežíva tretie štiepenie v dvadsaťročnej histórii. Po tom, čo stranu v roku 1992 opustila skupina vedená Jánom Klepáčom a neskôr ľudia okolo Mikuláša Dzurindu, teraz ju opustili Vladimír Palko, František Mikloško, Rudolf Bauer a Pavol Minárik.
Predsedovi KDH Pavlovi Hrušovskému oznámil ich odchod zo strany aj z poslaneckého klubu Minárik. Podľa jeho slov sa ho Hrušovský opýtal, či sa vzdajú aj poslaneckých mandátov, a keď povedal, že nie, rozhovor skončil. Palko nevidí na vrátenie mandátov dôvod. Poslanci, ktorí odišli, podľa neho reprezentujú lepšie hodnoty KDH, pre ktoré ich 200tisíc ľudí volilo, ako tí, čo zostali. "Nechceme byť v hnutí, kde sa predseda KDH už nevie k ničomu vyjadriť, lebo už len obhajuje svoju pozíciu."
Odišli pre spor, ktorý sa v najstaršej opozičnej strane začal po parlamentných voľbách, keď sa rozhodovala, či pôjde do vlády so Smerom. Palkovci Smer zásadne odmietali, Hrušovský a jeho blízki boli za. "KDH je dnes neobnoviteľné. Politický oportunizmus a pragmatizmus zachvátil všetky štruktúry," čítal dôvod odchodu Mikloško.
Nemusia to prežiť
Poslanci hovoria, že už nemôžu byť v strane, "kde sú ideológovia pragmatizmu podpredsedovia Brocka, Fronc a Sabolová podporovaní až na jedného celým predsedníctvom". Tým jedným mysleli podpredsedu Daniela Lipšica. Ten, hoci má podobné názory ako oni, zo strany zatiaľ neodchádza. "V KDH zostávam. Chápem ich, ale myslím, že to nebolo dobré rozhodnutie," povedal. Podľa neho treba bojovať vnútri strany.
"Je to výnimočné rozhodnutie v našich osobných a spoločenských životoch, pre politiku KDH sme sa angažovali takmer 20 rokov," povedal František Mikloško. Uvedomuje si, že ide o rozhodnutie "na hrane našej politickej existencie". Podľa neho však už mali len dve možnosti buď z KDH vystúpiť, alebo v ňom zostať a podieľať sa na oportunizme. Ten podľa Mikloška zachvátil všetky štruktúry. "Krajskí tajomníci vytvárajú atmosféru dobrých a zlých kádehákov," povedal. Hrušovský podľa poslancov definitívne ako predseda zlyhal. Do KDH sa už nikto z nich nevráti.
"Budúcnosť necháme dozrieť," hovoria. Chcú predstavovať alternatívu, o jej konkrétnej podobe zatiaľ nehovoria. O svojom rozhodnutí hovorili poslanci aj s Jánom Čarnogurským, bývalým predsedom hnutia. O obsahu rozhovoru sa odmietli vyjadriť, Čarnogurský odmietol odchod poslancov pre médiá komentovať. V KDH zostáva.
Hrušovský nekomentuje
Hrušovský sa nevyjadril ani včera. Odchod svojich poslancov nijako nekomentoval, odmietol rozhovor aj písomné vyhlásenie. Rozprávať nechal podpredsedov strany, ktorí tvrdia, že sa nedeje nič dramatické.
Kritiku odchádzajúcich poslancov na adresu hutia odmietli. Dnes bude rokovať predsedníctvo KDH a po ňom má vystúpiť aj Hrušovský.
Hrušovského zrejme podporujú vedenia všetkých krajských organizácií, otázny je však postoj niektorých okresov.
Nová strana to bude mať ťažké
Analytici, ktorých sme oslovili, sú v názore na zakladanie nových konzervatívnych strán pomerne skeptickí. "Myslím, že to bude len súboj o značku KDH. S úplne novou stranou prídu ťažko. Mohla by to byť len obdoba KDH s tým, že by vzala na seba prvky, ktoré tvoria prvky tejto strany," myslí si sociológ Pavel Haulík. Analytik predpokladá, že palkovci budú istý čas čakať, či sa k nim pripojí časť straníckych štruktúr. "Pokladám KDH za málo pragmatické a oni odišli preto, že ho považujú za príliš pragmatické," dodal.
Politológ Lászlóv Öllős hovorí, že programové odlišnosti medzi KDH a palkovcami vidieť len v náznakoch. "Zatiaľ nevidím kontúry nejakej novej úspešnej strany."
Na Slovensku sa po roku 1998 v každom volebnom období presadila nová politická strana. V prípade SOP aj ANO to však boli strany, ktoré sa hlásili k liberálnym nie konzervatívnym hodnotám. Obidve strany už po prvom volebnom období upadli do zabudnutia.
Ako sa to začalo
Spor v strane odštartoval potom, čo sa KDH rozhodovalo, či vstúpi do vlády so Smerom. Palko bol proti, Hrušovský napokon po dlhom váhaní za. Palko neskôr kandidoval na sneme za predsedu strany, ale delegáti ho nezvolili. Naopak, jemu a zvyšným poslancom vyčítali, že do vlády so Smerom ísť odmietli. Niektoré štruktúry navrhovali Palka podľa Františka Mikloška disciplinárne stíhať. Palkovci odvtedy často vystupovali sami v médiách bez toho, aby o tom vedenie strany vedelo.
Autor: mt, mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.