ministerstva vnútra, ktoré účastníkom tendra nepovolilo zúčastniť sa na otváraní obálok, ani im neoznámilo, kedy k nemu dôjde.
BRATISLAVA. "Toto bola absolútna bomba. Taký veľký tender v našej brandži nikdy na Slovensku nebol," povedal Štefan Petrík zo spoločnosti Cheque Dejeuner, ktorá patrila medzi neúspešných uchádzačov. "Po prvý raz nám nebolo dovolené zúčastniť sa na otváraní obálok."
Ministerstvo vychádzalo z paragrafu zákona o verejnom obstarávaní, podľa ktorého môžu aj pri najväčších zákazkách použiť menej transparentné podprahové metódy, ak ide o služby ako hromadné stravovanie, ktoré zákon definuje ako neprioritné.
Zákon im vraj neumožňoval pozývať uchádzačov na otváranie obálok, lebo podmienky podprahového obstarávania nehovoria nič o svedkoch. "Ministerstvo postupuje v súlade so zákonom aj s rozhodnutiami Úradu pre verejné obstarávanie. Pozvanie uchádzačov by bolo nad rámec zákona," povedal hovorca Erik Tomáš.
Obrátia sa ak treba aj do Bruselu
"Zákon nevymedzuje typ zákazky, pri ktorej by mohol obstarávateľ vylúčiť prítomnosť zúčastnených uchádzačov," povedal odborník na obstarávanie Dušan Ursíni. Tvrdí, že pri takých veľkých zákazkách ktorejkoľvek služby platia prísnejšie nadlimitové pravidla.
Cheque Dejeuner podala na ministerstvo žiadosť o nápravu. Tú však ministerstvo 22. februára odmietlo ako "špekulatívnu a účelovú". Riaditeľ spoločnosti Štefan Petrík sa mieni odvolať na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a, ak treba, aj do Bruselu. "Keď nedokážeme uspieť doma, obrátime sa na európske inštitúcie," povedal.
Všeobecné postupy využívané pri veľkých zákazkách by mali platiť aj v prípade, ako bol tender na stravné lístky, aby bola zabezpečená transparentnosť, hovoria medzinárodné organizácie.
"Otváranie ponúk je mimoriadne dôležité," píše sa v protikorupčnej stratégii OECD. "Ak sú otvorené verejne alebo aspoň v prítomnosti súťažiacich, je zaručené, že dokumenty neboli pozmenené alebo zničené a je možné rýchlo odhaliť manipuláciu."
Európska komisia to vidí rovnako. V roku 2006 napísala o obstarávaní neprioritných služieb, že "takéto zákazky sú často priamo zadané domácim poskytovateľom bez konkurencie. Obstarávatelia, ktorí zadávajú tieto zákazky, sú však povinní dodržiavať základné princípy obstarávania, vrátane transparentnosti".
Iné ministerstvo, iný názor
Ministerstvo školstva, ktoré 22. februára vyhlásilo štvorročný tender na stravné lístky, popiera tvrdenia ministerstva vnútra - chcú pozvať všetkých uchádzačov, aby boli pri otvorení obálok. "Treba vidieť veľkosť zákazky, a nie podprahový postup," napísala hovorkyňa Dana Španková.
Úrad pre verejné obstarávanie k prípadu stravných lístkov zatiaľ nezaujal stanovisko. V minulosti sa už raz vyjadril, že pre veľké zákazky podľa podprahovej metódy platia nadlimitné pravidlá. "Spoločné ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní treba aplikovať bez ohľadu na postup zadávania zákazky," konštatoval v decembri 2006.
Metóda sa nepáči viacerým
Dôležití hráči na poli poskytovania stravných lístkov tvrdia, že netransparentné metódy vrátane nenáležitého oznámenia konania tendra a jeho výsledkov im kazia obchody a znižujú konkurenciu na trhu.
"Keď sú zákazky s nadlimitnou cenou rozdávané podprahovou metódou, pravidlá na vypisovanie priebehu tendra, hodnotenie a možné protesty sú oveľa viac závislé od obstarávateľa. Záleží na ňom, ako sa k nim postaví," povedal Libor Daněk z firmy Vaša stravovacia. "Výsledok je ten, že napríklad vyhlasovanie súťaže môže byť formou webstránky vyhlasovateľa. Nikto však nedefinuje, či to musí byť na prvej strane, či veľkosť písmen musí byť jeden centimeter, alebo či to bude na mínus tretej strane malinkým písmom a ešte pod obrazovkou."
Súhlasí s ním aj Pierre Gagnon z firmy Accor. "Dáva obstarávateľom väčší priestor," povedal o podprahovej metóde.
Neprijateľné konštrukcie
"Nič nebráni, ak niekto robí podprahovú súťaž, aby účastníkov prizval. Nie je to proti zákonu a ide o to, aby sa také veľké množstvo peňazí používalo čo najtransparentnejšie," povedala o súťaži na stravné lístky Emília Beblavá, riaditeľka Transparency Slovensko.
Ministerstvo vnútra napokon doplnilo svoje pôvodné stanovisko k prípadu o ďalšie vyjadrenie. "Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zásadne nesúhlasí s konštrukciami, ktoré navodzujete vo svojich otázkach," napísal hovorca Erik Tomáš.
(tn&jg)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.