Zemetrasenie na Sumatre
JAKARTA. V blízkosti indonézskeho ostrova Sumatra v zaznamenali silné podmorské
zemetrasenie, ktoré vyvolalo obavy pred vlnami tsunami. Informoval o tom indonézsky geofyzikálny a meteorologický úrad, ktorý určil magnitúdo otrasov na 7,2 stupňa Richterovej stupnice. Zemetrasenie podľa dostupných správ nespôsobilo žiadne škody. Indonézski seizmológovia uvádzajú, že zemetrasenie nastalo o 3.36 miestneho času (9.36 SEČ) v hĺbke 10 kilometrov, 165 kilometrov severozápadne od mesta Mukomuko na Sumatre. Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov amerických (USGS) informoval o otrasoch s magnitúdom 7,3, ktoré sa šírili z hĺbky 35 kilometrov.
Zemetrasenie bolo cítiť vo vysokých budovách v indonézskej metropole Jakarta, kde sa kývali
obrazy na stenách. Ako pre agentúru AFP uviedla predstaviteľka provinčnej vlády v Bengkulu, približne 280 kilometrov od epicentra, otrasy tu boli silné, zrejme však nespôsobili škody. "Všetci sa náhlili von z budov, ale to sa už pre nás stalo akýmsi zvykom, takže nenastala panika," povedala predstaviteľka vystupujúca pod menom Linda.
Indonézske ostrovy ležia na takzvanom Ohnivom kruhu, ktorý obklopuje Tichý oceán. Pásmo styku tektonických dosiek je miestom častých zemetrasení, v mnohých prípadoch s tragickými následkami. Provinciu Bengkulu v septembri zasiahlo zemetrasenie s magnitúdom 8,4 stupňa a mnoho následných otrasov, ktoré pripravili o život 23 ľudí.
* * *
Slony sa premnožili
JOHANNESBURG. Juhoafrická vláda včera prvýkrát po 13 rokoch povolila kontrolované zabíjanie slonov, ktoré sa v niektorých častiach krajiny príliš premnožili. Minister životného prostredia Marthinus Van Schalkwyk oznámil, že zabíjanie slonov bude síce od 1. mája možné, no len ako posledná možnosť a za veľmi prísnych podmienok. Ďalšími možnosťami sú podľa neho sterilizácia slonov alebo ich presídľovanie z oblastí, kde sú premnožené. K zabíjaniu sa pristúpi len v prípade, ak ho odporučia a schvália príslušné úrady. Od roku 1995, keď juhoafrická vláda prijala moratórium na zabíjanie slonov, sa populácia týchto najväčších cicavcov zvýšila z 8000 kusov na skoro 20 000. Slony, ktoré po dosiahnutí 15 rokov nemajú žiadneho nepriateľa okrem človeka, ničia obrovskou konzumáciou vegetácie celé rastlinné ekosystémy v krajine. Rozhodnutie vlády sa stretlo so značným odporom zo strany ochrancov prírody.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.