budúcich zahraničných ciest Roberta Fica. Tzv. Memorandum o porozumení, ktoré vo Washingtone podpísal, je totiž základný bedeker, podľa ktorého by mohla postupovať aj naša vláda, pokiaľ si želá, aby bez víz cestovali do USA aj slovenskí občania. Teda ak si želá - to sa ešte ukáže.
Vďaka ofenzívnej zahraničnej politike zaštítenej skvelým ministrom je Česko takpovediac pionierom medzi štátmi, ktoré sa dlhodobo usilujú o zrušenie vízovej povinnosti. A je maximálne nepravdepodobné, aby Američania spisovali rôzne memorandá s rôznymi požiadavkami pre rôzne štáty. To, čo prijali v Prahe, je prototyp, ktorého obsahom je vymedzenie podmienok pre vstup do amerického programu bezvízového styku. Čiže ani návrh, ktorý údajne už dostalo aj bratislavské MZV, nemôže byť odlišný. A čo je kľúčové, z podstaty veci odlišný od českého veľmi nemôže byť ani konečný výsledok dohadovania, kde Česi údajne dosiahli určité zmäkčenia. (Skôr ide o marketing vlády - súkromný názor autora.)
Euforický výkrik Topolánka o "zbúraní železnej opony" resp. "berlínskeho múra" patrí síce do kategórie zveličení, akých sme sa napočúvali dosť pri Schengene, ale k úplne slobodnému cestovaniu do USA je to krok zásadný. Česi počítajú, že sa naplní už v jeseni. Komplikácie, pred ktorými stojí Slovensko, neležia len v schopnosti klesnúť pod 10-percentný limit odmietnutí, kde zo strany USA existuje, zdá sa, politická vôľa (záleží na úradníkoch ambasády). Väčší problém je Brusel a štáty "starej Európy", kde sa vníma česká jazda vyložene negatívne, ako narušenie lojality v oblasti, v ktorej by mali štáty únie vystupovať jednotne. Pointou je obava, že podľa nového zákona Kongresu, prijatého asi pred polrokom, padnú pod sprísnené pravidlá bezvízového styku i staré členské štáty. Nespokojnosť a pohoršenie, že Česi išli "vzorom" a nepočkali na názor EK a rady ministrov vnútra, sú obrovské.
Samozrejme, prskanie eurokratov a europolitikov (najmä Francúzov a Nemcov) je farizejstvo prvého stupňa, keďže to bol menovite a osobne Brusel, ktorý v kauze víz dlhodobo ignoroval požiadavky nových členov, aby sa ich zastal a svojou autoritou žiadal zrušenie nespravodlivej diskriminácie (ak teda je to v kompetencii únie). Česi (a my všetci s nimi), ktorí sa (toľko vzývanej) európskej solidarity nedočkali, teda mali plné právo jednať na vlastnú päsť. Otázka pred Slovenskom však znie, či v rovnakej situácii spustia Fico s Kubišom a Kaliňákom gate iba po kolená, alebo až úplne na zem. Zbožnosť, s akou sa vzhliadli v Lisabonskej zmluve, jasne ukazuje, aký majú komplex z toho, že sú málo "proeurópski". Ak teda v Bruseli odkopnú české memorandum, je tu reálna hrozba, že slovenská vláda sa pokaká a rozhodne sa s bezvízovým stykom čakať až na rokovania Brusel-Washington. Teda na ich výsledok, čo môžu byť aj dlhé roky.
PETER SCHUTZ
"Ak teda v Bruseli odkopnú české memorandum, je tu reálna hrozba, že slovenská vláda sa pokaká"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.