skupinu sporiteľov. Zatiaľ druhý pilier opustilo len vyše osemtisíc ľudí.
Placka: DÔCHODKY
BRATISLAVA. Premiér Fico včera opäť obvinil novinárov, že za peniaze na reklamu sú ochotní napísať čokoľvek, len aby chránili dôchodkové správcovské spoločnosti. Predseda vlády sa nasrdil preto, lebo médiá o správe ministerstva práce napísali, že nepotvrdila jeho slová. Pred pár týždňami totiž povedal, že dôchodkové sporenie je výhodné len pre ľudí s nadpriemernými platmi a pokiaľ budú sporiť aspoň dvadsať rokov.
"Jednoznačne platí, že vyjadrenia, podľa ktorých je sporenie v druhom pilieri výhodné pre ľudí, ktorí zarábajú minimálne 29-tisíc alebo 30-tisíc korún a budú sporiť 20 rokov, sú potvrdené touto analýzou," povedal včera premiér. Z analýzy podľa neho dokonca vyplýva, že druhý pilier je nevýhodný pre všetkých, ktorí sú starší ako 30, respektíve 35 rokov a ich mesačný príjem je nižší ako 25-tisíc korún.
Rozdielne pohľady
Iný pohľad na závery analýzy má šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký. Práve jeho výbor si analýzu objednal, aby potvrdila premiérove prepočty, ako aj vyjadrenia šéfa Sociálnej poisťovne Bernátka o tom, že druhý pilier je nevýhodný pre viac ako dve tretiny sporiteľov. "V tejto analýze sa o argumentoch predsedu vlády ani šéfa sociálnej poisťovne nehovorí. Analýza ich vyjadrenia nepotvrdzuje ani nevyvracia," povedal Halecký. Podľa údajov Sociálnej poisťovne k 26. februáru vystúpilo z druhého piliera 8333 sporiteľov. Pri počte sporiteľov viac ako jeden a pol milióna je to zanedbateľný počet.
Poslankyňa za SMK Klára Sárközy to okomentovala tak, že "ľudia sú múdrejší ako súčasná vláda". Poslanec Halecký zároveň zopakoval, že argumentovať vysokou valorizáciou penzií, ako to robí ministerstvo práce, sa nebude dať stále. Dnes sa dôchodky valorizujú podľa rastu priemernej mzdy a miery inflácie. V priebehu niekoľkých rokov sa tento vzorec bude musieť upraviť, pričom pri zvyšovaní dôchodkov sa do úvahy bude brať zrejme len miera inflácie, tvrdí Halecký. Súčasný finančne náročný spôsob valorizácie sa nepozdáva Svetovej banke ani EÚ.
Poslankyňa za SDKÚ Iveta Radičová pripomenula závery analýzy, podľa ktorých výšku budúcich dôchodkov ovplyvňuje toľko faktorov, že dať jednoznačné odporúčanie sporiteľom nie je možné.
Odlišné prepočty výnosov
Ministerka Viera Tomanová včera lákala ľudí z druhého piliera aj tým, že podľa nej zhodnotenie vkladov v dôchodkových fondoch v rokoch 2006 a 2007 bolo veľmi nízke. Rastové fondy sa mali v tom období zhodnotiť v priemere o 0,85 percenta a vyvážené o 1,71 percenta. Podľa Asociácie DSS dôchodkové spoločnosti zhodnotili úspory ľudí lepšie.
Od začiatku existencie fondov dosiahol ročný výnos rastových a vyvážených fondov 3 až 4 percentá v závislosti od spoločnosti. Politici sa však zhodujú na tom, že čím dlhšie si občan bude sporiť na penziu, tým je väčšia pravdepodobnosť, že získa aj vyšší výnos.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.