prostitútky". Keďže sme v Korzári, rýchlo si povedzme, že v diskusii o analýzach-neanalýzach dôchodkových pilierov, k čomu Fico zaujímal stanovisko, nerozhodujú morálne profily, ani spôsob obživy, ale základná súdnosť. A tá hovorí, že blbec je každý, kto nastavuje problém do polohy "výhodnosti resp. nevýhodnosti zotrvania v 2.dôchodkovom pilieri". Teda v našom konkrétnom prípade ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré tzv. analýzu s takýmto zadaním urobilo, a aj vláda, ktorá si ju objednala a schválila.
Ficovi sa nepáčilo to, že médiá "v mene peňazí za reklamu, len aby chránili dôchodcovské správcovské spoločnosti" údajne vytvorili umelý spor medzi ním osobne a Tomanovej analýzou. Priznajme, že pravdivosť jeho obžaloby overiť nevieme, keďže natoľko sme sa ešte nezbláznili, aby sme čítali nejaké alchymistické bludy. To základné, čo platí pre terajších i budúcich účastníkov 2.piliera, totiž je, že ani konzorcium Einstein-Nostradamus-Milton Friedmann by dnes nespočítal nieže budúcnosť v roku 2050, ale ani o desať. Skúmať výhodnosť či nevýhodnosť 2.piliera je nemožné, pretože neznámych, či už v politickom manažmente budúcnosti, ale predovšetkým v globálnej ekonomike je toľko, že sa nedá namodelovať vzorec pre nikoho ani individuálne, ani skupinovo podľa príjmu. Absurdum. Súkromné sporenie, čiže odštátnenie časti "zabezpečenia", nebolo vymyslené preto, aby dnešní dvadsiatnici, tridsiatnici, štyridsiatnici mali vyššie dôchodky (čo sugerovala SDKÚ), ale preto, aby celý dôchodkový systém raz neskončil ako BMG Invest a Horizont, čiže aby politici boli schopní dodržať garancie, ktoré ľuďom dali, keď od nich vyberali odvody. (I preto je tragické, že októbrová novela zaviedla dobrovoľnosť vstupu.) Jediná prognóza, ktorá je možná, znie, že ak budú kapitálové trhy fungovať budúcich 40 rokov porovnateľne ako predchádzajúcich 40, tak veľká väčšina sporiteľov MUSÍ získať z 9 percent vo fonde viac ako z 9 percent "priebežných". Fico môže snívať o prostitútkach koľko chce, ale "jeho" hranica výnosnosti 30 tisíc SK príjmu je megablud. Iste, problém je, že vývoj globálnej ekonomiky je nepredvídateľný viac ako kedykoľvek doteraz a áno, do múky môžeme ísť všetci.... Avšak treba vedieť, že katastrofické scenáre zomelú aj verejné financie, z ktorých sa vyplácajú štátne dôchodky. Najlepší vtip je, že "analýza" na konci aj pripúšťa, že o budúcnosti vlastne nič nevedia... Ale závery robia...
Porovnávať kombinovaný a čisto štátny systém cez prizmu výhodnosti je totálny nezmysel, lebo priebežné vyplácanie bez fondového sporenia neprežije. A prvý pilier vydrží tým dlhšie a s lepšími podmienkami pre dôchodcov, čím viac bude v druhom účastníkov. Taký pekný paradox to je. Tomanovej analýza nie je blbosť výsledkom, ale zadaním. .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.