voľbách, to oznámil bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan.
NAIROBI. "Zhodli sme sa na koaličnej vláde," povedal Annan, ktorý vystupuje ako sprostredkovateľ v rozhovoroch medzi znepriatelenými stranami.
Kenský prezident Mwai Kibaki a šéf opozície Raila Odinga podpísali včera dohodu o vytvorení koaličnej vlády s cieľom ukončiť dva mesiace trvajúcu politickú krízu. Obaja lídri sediaci bok po boku podpísali dohodu verejne pred prezidentskou kanceláriou za účasti hlavného vyjednávača Kofiho Annana a tanzánskeho prezidenta Jakaya Kikweteho, šéfa Africkej únie.
"Teší ma, že vám a obyvateľom Kene môžem oznámiť, že obaja lídri dokončili svoje úsilie o prekonanie politickej krízy," povedal Annan novinárom. "Schvaľujem všetky snahy, ktoré toto umožnili."
Dohoda podľa jeho slov zahŕňa vytvorenie postu premiéra a dvoch vicepremiérov. Annan tiež vyzval na zasadnutie parlamentu, aby sa mohli prijať potrebné zákony, na základe ktorých dokument nadobudne platnosť.
Vodca opozície zrušil plánované demonštrácie
V utorok visel nad rokovaniami ešte otáznik, pretože Annan odložil rozhovory medzi opozíciou a vládou potom, čo sa obe strany neboli schopné dohodnúť na prerozdelení moci a vyriešení doteraz bezvýchodiskovej situácie.
Na žiadosť Kofiho Annana vodca opozície Odinga zrušil na včera plánované demonštrácie s cieľom vyvíjať tlak na vládu prezidenta Kibakiho, aby súhlasila s dohodou o deľbe moci. Polícia však napriek odvolaným protestom, ktoré prednedávnom vyústili do krvavých zrážok, informovala o ďalších násilnostiach. V západnej provincii Molo podľa jej údajov prišli v noci na štvrtok pri vražednom útoku o život 3 ľudia, 5 utrpeli zranenia a 30 ďalším zhoreli obydlia.
"Viac ako 100 mladých ľudí drancovalo dediny, podpaľovalo domy a strieľalo šípmi. Zranených previezli do nemocnice," uviedli predstavitelia miestnej polície. Podľa jej údajov zvýšili bezpečnostný dozor v regióne, ktorý je dejiskom sporadických kmeňových bojov už od roku 1992. Domy podpaľovali príslušníkom kmeňa Kikujov, ktorí v decembri pre opozičné nepokoje utiekli a nedávno sa vrátili späť.
Nepokoje si vyžiadali 1 500 obetí
Po kontroverzných prezidentských voľbách v krajine vypukli etnické násilnosti, ktoré si už vyžiadali 1 500 obetí na životoch a z domovov vyhnali okolo štvrť milióna ľudí. Politický spor prerástol do etnického násilia medzi vplyvnými Kikujmi podporujúcimi znovuzvoleného prezidenta Mwaia Kibakiho a predstaviteľmi kmeňa Luo, ku ktorému patrí predstaviteľ opozície Odinga. Obe strany konfliktu sa vzájomne obviňovali z krviprelievania. Opozícia odmietla uznať výsledky decembrových volieb s odôvodnením, že boli zmanipulované.
(sita)
Autor: Prestanú platiť dlhy?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.