sveta vybrala skupina Vladimíra Palka. Takže tých 8 a pol percenta, čo namerali KDH, by už aj čiastočne mohlo zachytávať túto najvýznamnejšiu udalosť po voľbách 2006. A hoci zdôrazniť treba slovo čiastočne (zber dát 18. až 24. február., teda zhruba polovica pred, polovica po), Hrušovskému musel padnúť poriadny kameň zo srdca, veď MVK ukazuje jeho slávnemu hnutiu temer o 2 percentá viac, ako vo februári 2007. Hahahahaha.
Samozrejme, tie čísla sa doslova brať nesmú. To, čo naznačujú, je určitá pravdepodobnosť, že ani dramatický odchod "palkovcov" povolebnou stagnáciou KDH veľmi nepohne... No. Možné však tiež je, že mnohí respondenti MVK, ktorých sa pýtali po 21. februári, informácie jednoducho zaspali. No... Máme istý signál, určujúce bude, čo povedia konkurenčné merania. Pravdu povediac, keby Palko nestrhol so sebou aspoň nejakú percentami vyjadriteľnú časť voličov KDH, sám by mal konečne aj dôvod uvažovať, či naozaj nezložiť mandát. Takáto požiadavka najmä voči nemu osobne, ale aj Mikloškovi s Minárikom, nie je namieste, keďže do politiky KDH svoje osobné kapitály dlhodobo investovali. Nepatria teda do veľkej väčšiny politických cudzopasníkov, ale obrovskej menšiny investorov... Inak ale všeobecne platí, že v pomernom volebnom systéme je otázka na poslaneckých zbehov, či parlament neopustia, eticky úplne opodstatnená (a nemá nič spoločné s preludmi ako imperatívny mandát)...
MVK hore-dole, budúcnosť KDH vyzerá nevábne. Hrušovský dokonale znehybnil hnutie a všetky negatíva, čo Palko vymenoval, sa dajú tesať do kameňa. Pričom paradoxné je, že ani dvojkoľajnosť prejavu sa ich odchodom neutlmuje. Rolu Palka a jeho skupiny totiž, zdá sa, preberá Daniel Lipšic. Aj on sa však správa nerozumne a zbytočne vyzývavo, keďže svieže nápady, s ktorými prišiel, teda vytvoriť tieňovú vládu opozície a sanitárny kordón okolo Smeru, mal najprv "oťukať" ako v rámci KDH, tak aj po medzistraníckej linke. Odmietnutie, ktorého sa Lipšicovi včera dostalo od SMK a SDKÚ, je isteže hlúpe a pre budúcnosť nesmierne kontrproduktívne. Avšak "procedurálne" sa takéto témy musia predkonzultovať, inak naozaj vyzerajú ako osobný marketing.
To platí napriek faktu, že nápad o spoločnom povolebnom postupe je (spolu s embargom na Lisabonskú zmluvu) najhodnotnejšia idea, aká sa v opozícii za rok a pol vyliahla. Maďari i Dzurinda vrhajú hromy-blesky na Fica, ale sú zbabelí a až hanebne vypočítaví, aby si spaľovali mosty do budúcich mocenských konfigurácií, o ktorých si myslia, že v roku 2010 budú otvorené. Mýlia sa, veľmi zrejme, presne tak, ako sa mýlili pred júnom 2006, keď mnohí hlupáci tiež podozrievali Fica, že nedá prednosť pokrvným bratom z HZDS a SNS. My, ktorí sme už vtedy vedeli svoje, môžeme len plakať, že dôveryhodná opozícia na Slovensku zanikla a zúfalé výkriky Lipšica ju asi nevzkriesia.
PETER SCHUTZ
"Mýlia sa, veľmi zrejme, presne tak, ako sa mýlili pred júnom 2006
Autor: Prestanú platiť dlhy?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.