obštrukcia. Pri dobrej vôli vyzerajú skôr na akési gesto k vlastným voličom, pozdrav "palkovcom", že oni veru od hodnôt neodchádzajú, a podanú ruku k dohode.
K obštrukcii by to mohlo viesť vtedy, keby sa ukázalo, že KDH bude navrhovať akúsi špecifickejšiu politickú dohodu pre Radičovú. Napr. so záväzkom, že budúca prezidentka nepodpíše zákony meniace (zhoršujúce) terajší stav v sexuálno-eroticko-genderových záležitostiach, trebárs zákon o registrovanom partnerstve. Ťažko posúdiť, či presne také niečo im rotovalo v hlavách na rade v Topoľčanoch. Z formulácie, ak "verejne vyjadrí podporu ochrane života od počatia (...) a tradičnej rodine", žiadna zrada priamo nepozerá, avšak diabol zvykne byť skrytý v detailoch, napr. poverení predsedníctva s Radičovou rokovať. Keby naozaj šli po tej nedohode a podmienky mali byť "nohou medzi dverami", tak sú pomätení. Dohoda na spoločnom kandidátovi je pre KDH jednoznačne výhodná. (Celá stratégia, ktorá im straší v hlavách, teda vlichotiť sa Smeru po ďalších voľbách ako náhradník za HZDS /teda keby so SNS nemali nadpolovičnú väčšinu/, je kopa hnoja.)
Radičová reagovala prirodzene a dobre. Na tom, že "ľudský život je najcennejšou hodnotou a aj nenarodený je hoden ochrany", či na tom, že rodinu si treba vážiť a ctiť, sa zhodneme (temer) všetci aj mimo KDH. Kresťanskí demokrati sú strana, ktorá sa tvári, že kultúrno-etické otázky im ležia na srdci najväčšmi a má svojich voličov. Takže je samozrejmé, že akúsi základnú lojalitu, pokiaľ to nejde úplne proti vlastným hodnotám kandidáta, by mal demonštrovať. Pričom samotný fakt, že politická strana verejne definuje politické podmienky podpory, je najnormálnejšia vec. V princípe nič zvláštne by nebolo ani na tom, keby KDH chcelo ísť do hĺbky a rozprávať sa o mantineloch, v ktorých sa bude "ich" prezident vo funkcii pohybovať. Akurát to nemusí byť už politicky rozumné. Mali by sa správať decentne, keďže témy sú to nieže háklivé, ale spoločensky explozívne a Radičová, ak bude schválená, sa musí uchádzať aj o občianske hlasy z prostredia, ktoré má názory iné.
Nie je jasné, čím by sa Radičová "diskvalifikovala", keby tak nastavené podmienky, ako odzneli, prijala. Ak to hovorí Boris Zala, tak prekvapiť nemôže, keďže jeho prirodzeným zámerom je, aby sa opozícia na reálnom súperovi pre Gašparoviča nezhodla. Že maďarský kresťanský demokrat Bugár sa s takýmto videním stotožňuje, tak to už problém je. V opozícii začína byť príliš veľa ľudí s bojovým heslom čím horšie, tým lepšie. Pričom začína byť náročné aj rozoznávanie, že u koho ide o mentálny defekt a u koho vnútorné presvedčenie, že nový začiatok môže prísť až potom, čo padnú na hubu korporatívne ešte raz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.