Vyšetrovanie príčin výbuchu stále nie je ukončené. Politici, až na ministra obrany, už kauze Nováky nevenujú takmer nijakú pozornosť.
BRATISLAVA. Poslanci parlamentného branno-bezpečnostného výboru neboli vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch od tragického výbuchu pred rokom ani raz. Po rozsiahlej detonácii 2. marca 2007, ktorú zrejme spôsobilo veľké množstvo munície v delaboračnej hale, zomrelo osem ľudí. Ďalšie desiatky boli zranené.
"A načo by sme tam chodili?" pýta sa predseda výboru Rudolf Pučík z SNS. Podľa neho ich bývalý minister obrany František Kašický (Smer) informoval, kto je trestne stíhaný a akým smerom sa uberá vyšetrovanie. "Pôjdeme tam, keď uznáme za vhodné." O termíne návštevy rozhodne výbor 18. marca.
Ministri mlčia
Bezprostredne po tragédii boli na mieste výbuchu aj premiér Robert Fico a ministri vnútra a životného prostredia Robert Kaliňák (Smer)a Jaroslav Izák (SNS). Na otázku, koľkokrát navštívil Nováky za posledný rok, premiér neodpovedal. Podľa Úradu vlády je však Fico o Novákoch "priebežne informovaný". Ficov úrad tiež pripomína, že vláda odškodnila príbuzných obetí, každý dostal milión korún. Kaliňák ani Izák na otázky nereagovali.
Podľa polície sú za výbuch v Novákoch zodpovední bývalí členovia vedenia podniku Jozef Berák, Eduard Baluch, Ján Lauro, Ján Lasáb a jeden bezpečnostný technik. Všetci piati sú od júla 2007 obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia. Vyšetrovanie však stále nie je ukončené, pričom polícia odmieta odpovedať aj na otázky o počte svedkov, ktorých doteraz vypočula.
Sklamaný primátor i pozostalí
V roku 2005 sa stala závažná havária v Nováckych chemických závodoch, o rok neskôr prišlo k prievalu hornín v nováckej bani a nasledoval výbuch v opravárenskom podniku.
Primátor mesta Dušan Šimka očakával pomoc štátu. Nedočkal sa ani po roku. Ani stretnutie, ktoré mu Fico prisľúbil krátko po tragédii a primátor opakovane urgoval, sa dodnes nekonalo. Primátor navrhuje vybudovanie rýchlostnej komunikácie na Trenčín či zriadenie rýchlej lekárskej pomoci v meste.
Pred vchodom do Vojenského opravárenského podniku horia aj dnes kahance a príbuzní obetí sem umiestnili tabuľku. Pýtajú sa na nej štyroch bývalých manažérov dve jednoduché otázky: Čo ste to spravili? Prečo? Pozostalí ich aj dnes vinia, že ignorovali upozornenia zamestnancov na porušovanie bezpečnostných predpisov.
Autor: mv, eta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.