Požiar vypukol v nedeľu po 19:00, plamene sa podarilo dostať pod kontrolu po štyroch hodinách.
ŽILINA. Oheň založil bývalý zamestnanec tejto firmy, ktorého nedávno prepustili, k podpaľačstvu sa priznal. Televízii TA3 to uviedol krajský policajný šéf František Posluch. Na operačné stredisko hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline požiar nahlásili o 19:08. Oheň sa rýchlo rozširoval, ohrozená bola aj výrobná hala.
Ako agentúru SITA informoval operačný dôstojník HaZZ Miroslav Marton, plamene likvidovalo 101 hasičov z ôsmich okresov. "O 23:08 sa podarilo zasahujúcim jednotkám dostať požiar pod kontrolu, teda zabránili riziku rozšírenia na ďalšie objekty," konštatoval.
Pokračuje likvidácia jednotlivých ohnísk
Hasiči z okolitých okresov sa vrátili na základne, na mieste zasahuje už len hasičský závodný útvar. Únik
škodlivín neohrozil obyvateľov neďalekého žilinského sídliska Vlčince, namerané koncentrácie boli v norme.
"Vďaka silnému vetru a veľkému rozptylu občania neboli bezprostredne ohrození," dodal Marton. Na miesto prišli aj pracovníci kontrolného chemického laboratória zo Slovenskej Ľupče a Nitry.
Stále pokračuje likvidácia jednotlivých ohnísk, pretože na dvoch objektoch sa prepadla strešná konštrukcia. "Pod ňou je množstvo horľavého materiálu - zvyšky papierových výrobkov, ktoré tlejú, vytvárajú menšie ohniská, ktoré sú ale pod kontrolou a postupne sa zalievajú," uzavrel Marton. Spoločnosť Metsä Tissue, a. s. vyrába toaletný papier, kuchynské utierky, hygienické vreckovky či kozmetické utierky. V papierenskom závode vypukol veľký požiar aj v roku 1995.
Zásobovanie trhu nie je ohrozené
Dodávky hygienických papierov na slovenský trh po požiari skladu spoločnosti Metsä Tissue (bývalé TENTO) Žilina by nemali byť ohrozené, ani obmedzené. Konštatoval to generálny sekretár Zväzu celulózo-papierenského priemyslu (ZCPP) SR Juraj Dlhopolček.
Podľa neho sú výrobné kapacity slovenských papierenských firiem dostatočné a okrem Metsä Tissue sa podobný sortiment vyrába aj v SHP Harmanec. Výrobné linky Metsä Tissue neboli požiarom zasiahnuté, pracujú na plnú kapacitu. Slovensko v súčasnosti dve tretiny produkcie hygienických papierov vyváža a iba jedna tretina smeruje na domáci trh. V roku 2007 firmy združené v ZCPP vyrobili viac ako 150 000 ton
hygienických výrobkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.