hlasov, vyplýva to z oficiálnych čiastkových výsledkov. Medvedev dostal podľa výsledkov z 98 percent volebných miestností 70,2 percenta hlasov, uviedla volebná komisia.
MOSKVA. Komunista Gennadij Zjuganov skončil podľa nich na druhom mieste so 17,8 percentami. Tretím v poradí je ultranacionalista Vladimir Žirinovský, ktorý získal 9,4 percenta hlasov, štvrtý skončil so ziskom 1,3 percenta hlasov takmer neznámy Andrej Bogdanov. Mevdedevovo víťazstvo bolo jasné od začiatku vzhľadom k podpore populárneho Putina, ktorý by sa mal stať premiérom.
Putin a Medvedev volebné víťazstvo oslávili na rockovom koncerte na moskovskom Červenom námestí. "Spoločne môžme pokračovať v ceste, na ktorú sa vydal prezident Putin... Spoločne zájdeme ďalej. Spoločne vyhráme. Hurá!", povedal davu svojich stúpencov 42-ročný Medvedev, ktorý mal na sebe džínsy a koženú bundu.
Gross: Demokratický potenciál ostal nevyužitý
Pozorovateľská misia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) v pondelok spochybnila demokratickosť ruských prezidentských volieb. "Demokratický potenciál" Ruska zostal počas prezidentských volieb, ktoré vyhral Putinov kandidát Dmitrij Medvedev, nevyužitý, vyhlásil šéf misie Andreas Gross. Pozorovatelia oznámili, že ruské prezidentské voľby síce odrážajú vôľu ľudí, ale nevyvážený prístup k médiám spochybňuje otázku celkovej spravodlivosti hlasovania. Kým Medvedevovi bol počas kampane poskytnutý široký priestor v televíznych správach, traja zvyšní kandidáti sa okrem debát v televízii objavovali málokedy. Medvedev sa však na týchto debatách odmietol zúčastniť a odvolával sa na svoj nabitý program.
Voľby sa preto nedajú považovať za úplne slobodné a spravodlivé." "Bolo by príliš jednoduché povedať, že
výsledok bol istý," povedal Gross.
Komunistická strana a nezávislá organizácia Golos monitorujúca voľby rovnako tvrdia, že sa počas hlasovania vyskytli rozsiahle porušenia. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nedeľné voľby dokonca odmietla monitorovať. Predstavitelia pozorovateľskej misie OBSE totiž vyhlásili, že ruské úrady zaviedli také obmedzenia, že monitorovanie volieb by nemalo význam. Dvaja Medvedevovi súperi, podľa ktorých počas volieb došlo k vyhrážkam a násilnostiam, napadnú výsledky aj na súde.
Viaceré európske médiá uviedli, že reakcie západných vlád na ruské prezidentské voľby budú kritické. Nemecká kancelárka Angela Merkelová už novozvolenému ruskému prezidentovi Dmitrijovi Medvedevovi zablahoželala, ale zároveň vyjadrila poľutovanie nad porušeniami pravidiel volieb. "Kancelárka blahoželá Dmitrijovi Medvedevovi a teší sa na posilnenie rozsiahlej spolupráce s Ruskom," povedal v pondelok vládny hovorca Thomas Steg. Ako ďalej dodal, demokratické pravidlá neboli počas volieb vždy dodržané a medzinárodní pozorovatelia nemohli vykonávať svoju úlohu, ako by bolo želateľné. "To však nemení fakt, že vzhľadom na jeho volebné víťazstvo kancelárka Medvedevovi praje veľa šťastia a úspechov pri jeho ťažkej úlohe," uzavrel hovorca.
Moskovská polícia zatýka demonštrujúcich
Ruská polícia včera zatýkala ľudí v okolí miesta plánovaného opozičného protestu proti víťazstvu Dmitrija Medvedeva v nedeľných prezidentských voľbách, informoval korešpondent agentúry AFP. Neďaleko malého moskovského parku, kde sa zhromažďovali prívrženci opozície, zadržali približne 10 ľudí. Niekoľkých ľudí príslušníci polície vyvliekli z reštaurácie rýchleho občerstvenia McDonald's.
Niekoľko desiatok ďalších ľudí na nepovolenom protestnom zhromaždení v centre mesta vyjadrilo nesúhlas s
prezidentskými voľbami, v ktorých zvíťazil kandidát vybraný prezidentom Putinom. Okrem tých, ktorých polícia odvliekla priamo z protestov, sa v policajných autobusoch nachádzajú desiatky ďalších zadržaných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.