ukrajinského dlhu. Informoval o tom hovorca ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Sergej Kuprijanov. "Od 8:00 SEČ Gazprom znížil dodávky na Ukrajinu o 25 percent," informoval Kuprijanov s tým, že dodávky do Európy budú aj napriek tomu pokračovať. "Dodávky pre európskych spotrebiteľov budú pokračovať v plnej kapacite," zdôraznil Kuprijanov. Gazprom už začiatkom februára pohrozil zastavením dodávok ruského plynu na Ukrajinu v prípade, že nedôjde k dohode o ukrajinskom dlhu vo výške 1,5 miliardy eur.
Väčšina zemného plynu prichádza na Ukrajinu zo strednej Ázie cez plynovody prevádzkované Gazpromom, ktorý nedávno predával Ukrajine ruský zemný plyn, aby tak vynahradil výpadky v dodávkach zo strednej Ázie. Väčšina zemného plynu, ktorý Rusko predáva do západnej Európy, prechádza cez ukrajinské plynovody a západoeurópske krajiny sa obávajú, že zníženie dodávok na Ukrajinu bude mať dopad aj na ne. Tieto krajiny pocítili výpadky aj v roku 2006, keď Gazprom dočasne prerušil dodávky na Ukrajinu.
Brusel vyzval na vyriešenie sporu
BRUSEL. Európska únia včera vyzvala ruskú plynárenskú spoločnosť Gazprom a Ukrajinu, aby urýchlene vyriešili svoj spor týkajúci sa nezaplatených dodávok plynu. "Komisia vyzvala obidve strany, aby rýchlo dospeli k definitívnemu riešeniu tejto obchodnej otázky," povedal hovorca komisie Michele Cercone novinárom v Bruseli. Zároveň dodal, že vývoj situácie pozorne monitorujú.
Gazprom ubezpečil komisiu, že situácia nebude mať vplyv na dodávky plynu do EÚ, povedal Cercone.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.