Z predvolebných sľubov Ficov kabinet realizuje najmä tie, ktoré sa najviac páčia ľuďom. K zmenám,
ktoré by ocenila odborná verejnosť, sa vláda podľa INEKO veľmi neponáhľa.
BRATISLAVA. Priebežná bilancia doterajších krokov vlády Roberta Fica je taká, že svoje predvolebné sľuby plní na necelú polovicu. K takémuto záveru dospel inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO vo
svojej analýze o predvolebných sľuboch vládnych strán a ich reálnych krokoch.
Ficov kabinet plní v hospodárskej politike zatiaľ najmä sľuby, ktoré sú síce populárne, ale ekonómovia ich kritizujú, tvrdí analýza.
Vláda za rok a pol svojho pôsobenia zastavila privatizáciu strategických podnikov, utlmila rast cien energií či zrovnoprávnila podmienky štátnej podpory pre domácich a zahraničných investorov.
No napríklad brzdenie rastu cien energií pre domácnosti však podľa ekonómov ide na úkor firiem a zrejme v budúcnosti vyvolá vyšší rast cien. Vláda odstúpila od privatizácie bratislavského letiska. No už po roku bol vymenený manažment pre jeho neúspešné vedenie.
To "tiež nesvedčí o plnení sľubu o efektívnom manažovaní firiem pod kontrolou štátu či politikov", tvrdí analýza INEKO. Na druhej strane vláda nedokázala pokračovať v zlepšení kvality podnikateľského prostredia.
Plusom je, že zjednodušila registrovanie živností a nezaviedla špeciálne zdanenie monopolov a bánk, ktoré sľuboval Smer pred voľbami.
Premiér: Sú to dzurindovci
Čo si o záveroch analýzy myslí premiér Fico, sme sa opýtali jeho hovorkyne. "Názory bývalých Dzurindových a Miklošových poradcov sediacich v INEKO nás nezaujímajú," povedala Silvia Glendová.
Prínos jednotlivých vládnych sľubov hodnotilo v ankete 26 ekonómov a ekonomických publicistov. Je medzi nimi i bývalý štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška, Eugen Jurzyca, bývalý poradca ministra financií Mikloša, ako aj Martin Chren, člen Kaníkovho tímu pre druhý pilier. Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál pripustil, že každý prieskum je na niečo dobrý, aj keď je subjektívny. "Pre nás sú dôležité štatistické ukazovatele. S nimi sme spokojní." Pripomenul, že kým deficit verejných financií bol ešte v roku 2006 3,8 percenta, za rok 2007 by mal byť medzi 2,3 až 2,5 percenta.
Niekoľko prekvapení
Hoci vláda plní skôr populárne ako nepopulárne sľuby, podľa Gabriela Šípoša z INEKO to neplatí absolútne. "Zdá sa, že plnenie sľubov je nepredvídateľné, neexistuje jasná koncepcia hospodárskej politiky."
Druhým prekvapením podľa Šípoša je, že pri neočakávanom rekordnom ekonomickom raste vláda napríklad neznížila spotrebnú daň na motorové palivá, hoci to Smer pred voľbami sľuboval.
Cieľom projektu je podľa INEKO dať verejnosti obraz o napĺňaní sľubov a tým prispieť k tomu, aby každé budúce voľby boli menej o populizme a viac o hľadaní riešení problémov.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.