faktory. Prvým z nich je úbytok ozónovej vrstvy, ktorá tvorí prirodzený ochranný filter, zadržiavajúci veľkú časť ultrafialového žiarenia, prichádzajúceho k nám zo Slnka. Úbytok tejto vrstvy znamená, že na zemský povrch dopadá viac ultrafialového žiarenia, ktoré škodí našej pokožke. Druhý faktor je takpovediac módny, a to naša túžba byť pekne opálený, a to opaľovaním sa na slniečku či v soláriu. Aj keď lekári neustále pripomínajú, že aj pri opaľovaní platí radšej menej ako viac, mnohí sa radšej doslova "spália" než aby vyzerali neopálene. Možno to viete možno nie (skôr nie), ale podľa Svetovej organizácie pre zdravie (WHO) je každé tretie diagnostikované rakovinové ochorenie rakovinou kože.
Rakovina kože na postupe
Existujú dva základné typy rakoviny kože, a to tzv. nemelanómový typ a melanómový typ. Ročne pribudne na svete približne tri milióny prípadov rakoviny kože nemelanómového typu a 132 000 prípadov melanómového typu. Odborníci odhadujú, že pokles úrovne ozónu o desať percent vyvolá vznik ďalších 300 000 prípadov rakoviny nemelanómového typu a 4 500 prípadov melanómového typu. Je všeobecne známe, že úspech liečby rakoviny priamo súvisí s včasnou diagnostikou tohto ochorenia. Všeobecní lekári však obvykle nie sú expertmi na presnú diagnostiku ochorenia kože a preto posielajú pacientov na odborné vyšetrenie. Toto odborné vyšetrenie vo väčšine prípadov nezistí malígne (rakovinové) ochorenie, pričom je náročné a nákladné. Bolo by preto vhodné zlepšiť diagnostiku kože tak, aby už praktický lekár mohol s väčšou pravdepodobnosťou určiť o aké ochorenie ide. Jednoduché a pomerne lacné zariadenie na diagnostiku stavu kože vyvíja britské konzorcium, v ktorom vedúcu úlohu hrá tím univerzity v Bristole. Toto konzorcium získalo na projekt, nazvaný PhotoDerm, sponzorské prostriedky vo výške 650 000 libier.
Pomôže aj praktickým lekárom
Nový prístroj na analýzu stavu kože umožní lekárovi lepšie vidieť tie charakteristiky kože, ktoré samotným okom dobre nevidno. Nový prístroj, ktorý vyzerá trochu ako sušič vlasov, sa umiestni nad skúmanú časť kože. V prístroji je kamera s vysokou rozlišovacou schopnosťou, pričom na skúmanú oblasť kože svieti šesť rôznych svetelných zdrojov, umiestnených okolo objektívu prístroja. Lekár pozoruje získaný obraz detailu kože na displeji počítača, pričom obraz vytvára ilúziu trojrozmerného obrazu. Nový prístroj je vyvíjaný tak, aby bol dobrou pomôckou najmä pre praktických lekárov. "Ak bude tento prístroj úspešný, pomôže všeobecným lekárom i špecialistom pri rozlišovaní medzi benígnym (zjednodušene povedané neškodným) a malígnym nálezom na koži. Rakovina kože sa stáva stále bežnejšou a každé zariadenie, ktoré pomôže pri často ťažkom diagnostikovaní by bolo veľkým prínosom," povedal plastický chirurg Robert Warr, ktorý sa špecializuje na malígne melanómy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.