veci zasahoval prezident Ivan Gašparovič.
BRATISLAVA. Školskú reformu, ktorú pripravuje minister školstva za SNS Ján Mikolaj, včera podporil aj prezident Ivan Gašparovič. "Je len jedna pripomienka, ktorú som počúval zvonka, a to, či nie je potrebné pri takom rozsiahlom zákone reformu oddialiť," povedal Gašparovič. Do paláca si pozval Mikolaja aj niekoľkých riaditeľov škôl. Presvedčili ho, že čím skôr reforma bude, tým lepšie.
Mikolaj napriek mnohým výzvam nechce s reformou počkať. Školský zákon, ktorý by mal začať zmeny už od septembra, dnes prerokuje vláda.
Zákon nie je reforma
Momovládne organizície tvrdia, že zákon žiadnu reformu neprinesie. "Ak sa prijme, tak sa desať rokov bude opravovať," hovorí Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Analytici sa zhodujú, že súčasné škrtanie obsahu učiva nie je reformou, lebo nezabezpečí zmenu osnov a nezaručí, že žiaci sa budú učiť inak ako dosiaľ. Mikolaja preto vyzvali, aby návrh stiahol, prepracoval a reformu naštartoval až o rok.
O časovej tiesni nedávno hovoril aj ministrov poradca Miron Zelina, ktorý reformu z veľkej časti pripravoval. Na jednej z odborných diskusií priznal, že bude šitá "horúcou ihlou a urobí sa veľa chýb".
"Vyskočiť z idúceho vlaku je veľmi nebezpečné," hovorí Mikolaj. Pripomienky mimovládnych organizácií sa mu zdajú neobjektívne.
Minister čiastočne ustúpil
Ako základ reformy má štát určiť minimum povinného učiva. Predmetové komisie na štátnom vzdelávacom programe stále len pracujú, hoci pôvodne ho chcel Mikolaj predstaviť už vo februári. Dnes Mikolaj hovorí, že program bude hotový do konca marca. Školám tak ostane len niekoľko mesiacov, aby podľa neho pripravili svoj školský program, ktorým by sa mali odlišovať od konkurencie. Školy žiadali o prechodné obdobie na prípravu. Mikolaj včera povedal, že po septembri zrejme dostanú šesť až osem týždňov navyše, aby si svoj program pripravili.
"Je to úplný nezmysel," myslí si o ústupku Košťál. Nevie si predstaviť, kedy školy začnú učiť, keď program budú mať hotový až v októbri. Kritizuje aj to, že Mikolaj hovorí o slobode pre školy, ale štátu ponechá monopol na učebnice. "Je to absurdné, lebo škola si môže určiť časť vzdelávacieho programu, ale nie prostriedky na jeho uskutočnenie." Monopol na učebnice kritizoval aj Zelina.
Maďarskí kritici chýbali
Stiahnuť zákon požadoval aj Zväz maďarských pedagógov na Slovensku. Nepozdáva sa im, že žiaci národnostných škôl majú mať rovnaký počet hodín slovenčiny a materinského jazyka. Zástupca maďarskej školy včera u prezidenta chýbal. Predseda zväzu Zoltán Pék si myslí, že nejakého mali pozvať. Gašparovič reagoval, že on riaditeľov nevyberal.
Autor: vš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.