Hlasy o odstúpení šéfa tímu McLaren stále silnejú. Nakoľko ich máme brať vážne?
KOŠICE. Stolička pod šesťdesiatročným šéfom tímu McLarenu sa chveje stále viac. McLaren vlani stúpil poriadne vedľa a niekto bude musieť niesť aj politickú zodpovednosť. Bude to Ron Dennis? Napriek všeobecne proklamovanej podpore tomuto tvorcovi súčasných úspechov tímu je odpoveď stále nejasná. Dennis okrem miesta šéfa tímu zastáva aj miesto predsedu predstavenstva a tiež miesto výkonného šéfa McLaren Group. Miesto šéfa tímu F1 je síce najviditeľnejšie, ale súčasne v tejto hierarchii aj najnižšie. Dennis by teda odchodom z postu šéfa tímu nestratil vplyv na jeho chod, no politicky by tím McLaren (aj Mercedes) jasne vyslal gesto dištancovania sa za vlaňajšou sezónou a nabratie nového kurzu. Pomôže to? Ale je toto správna otázka? Nie je za tým skôr to, že Ron potrebuje time out?
Kto je vinný
Vo februári prebehlo ďalšie vyšetrovanie talianskej polície vo veci špionážnej aféry a na verejnosť odkiaľsi presakujú informácie, že Mike Coughlan a Nigel Stepney neboli stredobodom celej aféry. Medzi vinníkmi by mali byť najvyšší inžinieri tímu Mclarena a vyšetrovaní sú aj šéfovia celého tímu. Teda Ron Dennis, Martin Whitmarsh (ktorý by v prípade odchodu Rona Dennisa mal zaujať jeho miesto) i technický riaditeľ Paddy Lowe. Mclaren sa však proti týmto obvineniam ostro ohradil, pretože prípad je v štádiu vyšetrovania a všetko sú to stále nepodložené špekulácie založené na veľmi hrubých a nepresných dohadoch. McLaren sa oficiálne sťažoval na ministerstve vnútra na prístup polície k vyšetrovaniu. Taliani tvrdia, že ide o nepochopenie zo strany Mclarenu a celú situáciu teraz vyšetruje polícia v Surrey.
Je to nedorozumenie
Šéfkomisár Sergio Mariotti tvrdí, že McLaren si chybne vysvetlil to, čo sa písalo v Taliansku. "Povedali sme iba, že aktivity McLarenu a niektorých jeho predstaviteľov vykonávané mimo Anglicka iba analyzujeme a pridávame ďalšie podrobné skutočnosti o aktivitách vykonaných mimo Talianska v minulosti. Oni to pochopili tak, že v Anglicku hľadáme ďalšie dôkazy o vine McLarenu v celej afére." Taliani totiž vykonali domovú prehliadku u piatich najvyšších predstaviteľov tímu McLaren, čo asi nikoho z nich nepotešilo. Ich reakcie sú preto pochopiteľné a všetci by už najradšej mali celú túto aféru za sebou. No zatiaľ čo FIA už svoj verdikt vyriekla, na civilnom súde to také jednoduché nebude a prípad sa ešte môže ťahať poriadne dlho. Nečudujme sa teda, že Ron Dennis, ktorý sa nedávno aj rozviedol, je z toho na nervy a vážne uvažuje o prenechaní šéfovskej stoličky Whitmarshovi. Dokonca by sa tak malo stať už počas GP Austrálie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.