Korzár logo Korzár

Veda, to je hľadanie pravdy

Pravdu hľadal a omyly vyvracal jubilujúci Ondrej R. HalagaSoňa MAKAROVÁPopredný slovenský historik prof. PhDr. Ondrej R. Halaga, DrSc. h. c.,

Pravdu hľadal a omyly vyvracal jubilujúci Ondrej R. Halaga

Soňa MAKAROVÁ

Popredný slovenský historik prof. PhDr. Ondrej R. Halaga, DrSc. h. c., žijúci v Košiciach, oslávil 4. marca 2008 významné životné jubileum - 90 rokov. Je autorom vyše 500 titulov vedeckých a poplárovedeckých prác a takmer všetky, medzi nimi aj knihy, vydané v zahraničí, sa týkajú Košíc, východného Slovenska od najužšieho po najširší európsky kontext. Medzi nimi je napr. jeho vôbec prvý titul „Slovanské osídlenie Potisia a východoslovenskí gréckokatolíci" (1947), „Právny, územný a populačný vývoj mesta Košíc", najvýznamnejší prameň Slovenska k stykom Východ - Západ v stredoveku „Acta indicaria civitatis Cassoviensis 1393 - 1405", vyšiel v Mníchove (1994), „Košice - Balt (výroba a obchod v styku východoslovenských miest s Pruskom 1275 - 1526)", „Počiatky Košíc a zrod metropoly", „Východoslovenský slovník", historicky dokumentovaný od r. 921 do r. 1918.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S jeho menom je spojený Východoslovenský kultúrny spolok Svojina aj časopis Východoslovenský akademik, organizovanie občianskeho demokratického hnutia v Prešove po skončení 2. svetovej vojny i prácu redaktora denníka Demokrat. Prof Halaga je známy u nás i v zahraničí ako historik, vedec, u nás je však menej známy ako organizátor kultúrneho života na východnom Slovensku (v tom mala veľmi významný podiel Svojina) súčasťou ktorého sa stala aj obnova vysokoškolskej tradície v Košiciach. A čo pre neho znamenala veda, to vyjadril takto: „Hľadanie pravdy, vyvracanie omylov fanatikov, čo je tiež hľadanie pravdy. Dôležité je, že človek nesmie o minulosti uvažovať z pohľadu súčasnosti".

Boj za vysoké školy v Košiciach

O. Halaga je rodák z Lipoviec, žil v Prešove, študoval v B. Bystrici a na univerzite v Bratislave. Stal sa redaktorom Demokrata v Košiciach, obnovil ministrom Machom zrušený spolok Východoslovenský akademik, redigoval časopis s tým istým názvom. Práve tento časopis bol, ako hovorí prof. Halaga „harcovníkom za obnovu vysokoškolskej tradície v Košiciach. Prispievali do neho nebojácni nadšenci, ktorým záležalo na tom, aby východné Slovensko nebolo zabudnutým kútom povojnového Československa. Prvé číslo časopisu bolo venované Vysokej škole technickej v Košiciach, zriadenej zákonom z 25. júna 1937. Počas okupácie ju presťahovali do Martina a odtiaľ do Bratislavy, namiesto nej zriadili Maďari Vysokú školu obchodnú."

SkryťVypnúť reklamu

Vo Vsl. akademikovi sú zaznamenané peripetie delegácie, ktorú viedol O. Halaga, na povereníctvach v Bratislave a ministerstvách v Prahe, aj odmietavý postoj k vráteniu vysokej školy do Košíc. Stále má O. Halaga v pamäti slová jej rektora Hronca: „Nebolo v záujme Slovákov, aby bolo veľa inteligencie z východu, a keď už tak technickej. Preto sa zriadila VŠT v Košiciach, ale teraz by sme ju zabili, keby sme ju presťahovali naspäť do Košíc."

Všetky tieto peripetie, boj za VŠT a potom aj za obnovenie košickej univerzity boli tiež hľadaním pravdy a vyvracaním omylov (najmä pokiaľ ide o košickú univerzitu) u vtedajších „mocných". Bojom o VŠT aj o univerzitu sa začal život aj dielo O. Halagu spájať s Košicami. Bol riaditeľom Archívu mesta Košice a potom vedúcim pracovníkom SAV v Bratislave. Celý tento proces boja o vysoké školy bol taký významný, časopis a jeho tvorcovia takí nebezpeční, že kvôli tomu prišiel do Košíc vtedajší povereník vnútra Gustáv Husák. Časopis zastavil. Vyšiel v novembri pod názvom Akademický východ. Po mesiaci prišiel opäť Husák do Košíc a vyhlásil, že ak Slovensko dospeje tak ďaleko, že si bude môcť dovoliť zriadiť druhú univerzitu, bude sa uvažovať či v Bratislave alebo v Žiline, prípadne v Košiciach. Po Husákových návštevách kampaň zosilnela. Pripojili sa k nej organizácie, cirkev, národné výbory, na povereníctvo, aj ministerstvo do Prahy prichádzali listy, telegramy, petície z celého východného Slovenska. Odozvou na ne bola návšteva Laca Novomeského v Košiciach, kde zvolal do Slovanu tlačovú konferenciu. „Obvinili ma z toho, že rozbíjam slovenský národ, lebo bojujem nie pre slovenské školstvo, ale pre Maďarov," spomína O. Halaga. „Pritom som nevedel jediné maďarské slovo."

SkryťVypnúť reklamu

Napokon bola založená Vysoká škola lesného inžinierstva, lesného a poľného hospodárstva, ktorú neskôr presunuli do Zvolena a Nitry a v Košiciach sa vytvorili v súvislosti s VSŽ podmienky pre VŠT.

Utajené fakty

Po zrušení Vsl. akademika inicioval O. Halaga vytvorenie Východoslovenského kultúrneho ústavu a spolku Svojina na širokej báze. K Svojine sa pripojil Spolok Vsl. umelcov, hudobní umelci a postupne ďalší „takže v Svojine sa sústredil kultúrny život východného Slovenska". O. Halaga bol správcom Svojiny do roku 1951, kedy vyšiel zákon o zrušení spolkov.

Že sa dajú utajovať fakty o existujúcich ustanovizniach, o tom svedčí prípad Košickej univerzity založenej Benediktom Kišdym, dokonca aj Zlatej buly Košickej z r. 1660, ktorou ju Leopold I. zrovnoprávnil s univerzitami v Prahe, Kolíne, Viedni a inde. Pre mnohých, najmä mladú generáciu, bola Košická univerzita neznámym zatajovaným faktom. Nikde o nej nečítali, na rozdiel od Trnavskej, s ktorou mala spoločných profesorov. „Keď som na povereníctve školstva presviedčal povereíka, že univerzita v Košiciach naozaj bola, Vasiľ Biľak, ktorý tam vtedy pracoval a ktorého povereník zavolal, keďže bol z východu, sa vyjadril: ‚Keby tá univerzita bola a skutočne niečo znamenala, vedeli by sme o nej.' Biľak videl vtedy v univerzite iba jezuitov, bez ohľadu na to, že v celej Európe zakladali školy."

Táto informácia si vyžiadala fakty na papieri a ich široké publikovanie. Vznikla publikácia o košickej univerzite, ktorú okruh, hlásiaci sa k akademikom opäť rozširoval v rámci ďalšej kampane, dokonca ju rozdali členom rady mesta Košice, ktorá mala o nej rokovať. Profesor Halaga mal za úlohu predstaviť jej históriu.

Napokon, po rokoch, v 1959-tom sa podarilo obnoviť v Košiciach univerzitu, ktorej pomenovanie podľa P. J. Šafárika navrhli tí, ktorí o ňu bojovali.

Zaujímavá je zhoda okolností. P. J. Šafárik bol ako Slovák členom Akadémie vied a umení v Krakove, po ňom druhý Slovák - Škultéty a tretím členom sa stal v roku 1994 prof. Halaga.

Dnes, 6. marca 2008 pri príležitosti jeho životného jubilea mu vzdalo poctu mesto Košice a primátor na slávnostnom stretnutí v Historickej radnici.

Autor: frk

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 897
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 331
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 839
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 064
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 238
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 212
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 739
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 446
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 862
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 151
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 33 966
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 33 066
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 435
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 801
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 949
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 992
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  2. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  3. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  4. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  5. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  8. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 862
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 151
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 33 966
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 33 066
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 435
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 801
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 949
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 992
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu