spoločne s ekvádorským partnerom Rafaelom Correom vyzval na jeho medzinárodné odsúdenie.
CARACAS. V snahe zmierniť diplomatickú krízu po cezhraničnej ofenzíve Organizácia amerických štátov (OAS) schválila rezolúciu, v ktorej konštatuje porušenie ekvádorskej suverenity, Kolumbiu však priamo neodsudzuje. Podľa Correu, ktorý v stredu pricestoval do Caracasu, to nestačí. "Rezolúcia OAS nás teší. Sme potešení, ale nie spokojní," vyhlásil Correa stojaci vedľa Cháveza.
Hlavy Ekvádora a Venezuely napádali kolumbijskú vládu
Prezidenti slovne napádali kolumbijskú vládu spriaznenú so Spojenými štátmi americkými, pričom Chávez použil spojenie "genocídna vláda" a kolumbijského kolegu Álvara Uribeho obvinil z podporovania nelegálnych pravicových polovojenských skupín.
Chávez: Nechceme kolumbijské investície
Obvinenia Uribeho vlády, podľa ktorej Venezuela finančne podporovala kolumbijských ľavicových povstalcov, odmietol so smiechom. Venezuelský prezident zároveň predpovedal rapídny pokles kolumbijsko-venezuelského obchodu. "Pôjde dole. Nemáme tu záujem o kolumbijské investície," vyhlásil Chávez po stretnutí s Correom. "Niektoré z kolumbijských podnikov vo Venezuele by sme mohli zoštátniť," dodal známy spojenec kubánskeho komunistického vodcu Fidela Castra. Venezuela si podľa Chávezovych slov pohľadá za kolumbijský import náhradu u krajín ako Ekvádor, Brazília či Argentína.
Hoci venezuelskí predstavitelia sebavedomo vyhlasujú, že nájdu náhradu za kolumbijské produkty, podľa vládnych kritikov pretrhnutie hospodárskych väzieb len prehĺbi už i tak veľký nedostatok potravín od mlieka až po hydinu, ktorý tu existoval už pred sporom medzi juhoamerickými krajinami.
Vojenské jednotky na hraniciach
Cezhraničná vojenská operácia Bogoty proti táboru rebelov z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) vyvolala v sobotu medzinárodný spor s Venezuelou a Ekvádorom, ktoré vyslali na svoje hranice s Kolumbiou vojenské jednotky. Ekvádor prerušil s Kolumbiou diplomatické vzťahy, Venezuela vykázala kolumbijského diplomata a pracovníkov veľvyslanectva. Kolumbia zas oboch svojich susedov obvinila zo spolčovania sa s povstalcami, proti ktorým roky bojuje a neustále požaduje prepustenie všetkých zadržiavaných rukojemníkov, ktorých počet sa odhaduje na 750. FARC, ktoré majú až 17 tisíc členov, považuje za teroristickú skupinu a drogový kartel.
Podpora venezuelského prezidenta Huga Cháveza kolumbijským povstalcom z FARC je časovaná bomba, ktorú medzinárodné spoločenstvo musí zneškodniť, varoval včera kolumbijský viceprezident Francisco Santos Calderón na kolumbijskom veľvyslanectve v Bruseli. Santos Calderón zdôraznil, že jeho krajina nebude "reagovať na žiadne provokácie" zo strany Venezuely, ktorej vládu označil za hrozbu pre kontinent a "pôvodcu problému" týkajúceho sa nedávneho pohraničného incidentu medzi Kolumbiou a Ekvádorom.
Kolumbijskí rebeli, ktorí sú príčinou najväčšieho politického sporu v južnej Amerike, prepustili štyroch turistov, ktorých uniesli v januári na severozápade krajiny, uviedol v stredu pre kolumbijskú rozhlasovú stanicu armádny predstaviteľ. Dvaja zo šiestich zadržaných, profesor na univerzite v Bogote a študent, prepustení neboli, uviedol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.