sociálnych vecí a rodiny navrhuje penále pre neplatičov alimentov zrušiť.
BRATISLAVA. Dlžníkom sa oplatí počkať. Kto by do 30. júna penále nezaplatil, nemusel by to urobiť ani potom. Kebyaj tak penále zaplatil, ešte by mu peniaze vrátili, vyplýva z ministerského návrhu nového zákona o náhradnom výživnom. Človek, za ktorého výživné platí štát, musí peniaze vrátiť, a k tomu zaplatiť penále vo výške 25 percent náhradného výživného.
Exekúcie zrejme nebudú úspešné
Od januára 2005 do konca minulého roku celková suma penále stúpla asi na 37,5 milióna korún. Dlžníci zaplatili iba 2,4 milióna, čo je 6 percent. Úrady práce už vyčerpali všetky možnosti vymôcť dlžobu vlastnými silami, a tak navrhli okolo 3900 exekúcií.
Ministerstvo však očakáva, že väčšina exekučných konaní nebude úspešná. Píše, že vo väčšine prípadov ide o ľudí, ktorých úrady nevedia nájsť, ktorí berú pomoc v hmotnej núdzi, sú vo väzení, alebo ide o cudzincov, ktorí žijú mimo územia Slovenska, takže "vymáhanie výživného je veľmi obtiažne, zdĺhavé, alebo prakticky nemožné a najmä nákladné".
"Zrušiť penále bez iného kroku je nezodpovedné a povedie ešte k nižšiemu plateniu výživného," myslí si Miroslav Beblavý, štátny tajomník ministerstva za predchádzajúcej vlády. Na neplatičov podľa neho treba tlačiť. V niektorých krajinách im berú vodičské preukazy alebo niektoré štátne dávky.
Mnohým dlžníkom penále zrážajú z dávok a príspevkov v hmotnej núdzi. Jozef Rimský z úradu v Spišskej Novej Vsi hovorí, že to ešte sťažuje ich sociálno-ekonomickú situáciu. "Vymožiteľnosť penále tak nemala vysokú úspešnosť."
Vlani odsúdili 2036 ľudí
Hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči povedal, že každý je "dostatočne motivovaný", ak naňho bolo podané trestné oznámenie za neplatenie alimentov. "Je to delikt, za ktorý hrozí až nepodmienečný trest." Vlani zaň právoplatne odsúdili 2036 ľudí. Vláda návrh zákona odobrila minulý týždeň. Parlament ho môžeschváliť najskôrv máji.
Autor: jč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.