zdravotníctve a školstve. Poplatky za návštevu lekára, pobyt v nemocnici a poplatok za štúdium prestanú platiť už 1. apríla.
BUDAPEŠŤ/BRATISLAVA. Kým pre vládu Ferenca Gyurcsánya je úspešné referendum nespornou porážkou, opozícia na čele s Viktorom Orbánom opakuje, že o referendovom výsledku nepochybovala. Opozičný líder ide ďalej, žiada abdikáciu predsedu vlády. Gyurcsányovi, ktorý s odstúpením nepočíta, ostáva len znova vysvetľovať, že referendum o daniach a poplatkoch za verejné služby nie je pre demokraciu vhodné. Občanov podľa neho opozícia oklamala, pretože nič nie je zadarmo a v konečnom dôsledku všetko znášajú daňoví poplatníci.
Dvojnásobný výpadok
Zrušenie poplatkov spôsobí výpadok príjmov. Chýbajúce financie v rezortoch zdravotníctva a školstva vláda nemieni nahradiť. Naopak, chuť reformovať súčasnú vládnu koalíciu ešte neopustila. Koaličný partner socialistov - Zväz slobodných demokratov - oznámil, že po referende predložia v parlamente návrhy na daňové reformy. Chcú znížiť odvodové zaťaženie, daň z príjmu a daňové úľavy pre tých, čo vytvoria nové pracovné miesta. Občania sa budú mať po zrušení poplatkov dočasne ešte lepšie ako pred ich zavedením. Poplatky, o ktorých bolo referendum, zrušia, no kompenzácie, ktoré boli pre ne zavedené, ostanú.
Podpora spoza hraníc
Bratislavský analytik Health Policy Institute Peter Pažitný, ktorý radil bývalému maďarskému ministrovi zdravotníctva Lajosovi Molnárovi, referendum vníma ako víťazstvo populizmu. "Necháva Maďarsko bez možnosti zásadnejších štrukturálnych reforiem," povedal. Reformy majú podľa neho vždy z krátkodobého hľadiska aj negatívne vplyvy, dlhodobejšie sú však nevyhnutné. Podobné hlasy prichádzajú z Bruselu. Podpredseda Európskej komisie Günter Verheugen počas svojej poslednej návštevy Maďarska tiež pochválil reformy súčasnej vlády. Označil ich za veľmi ambiciózne, ktoré prinesú úspech v dlhodobom horizonte. Hoci si túto pochvalu načasoval na piatok pred referendom, socialistické reformy nezachránil.
THEODOR FENIK, VIERA FIDLUŠOVÁ
Poplatky sú v Európe bežné
Skúsenosti s poplatkami v zdravotníctve majú viaceré krajiny strednej a východnej Európy a aj pobaltské štáty. Najdlhšie ich poznajú Bulhari a Lotyši. Najnovšie si na ne zvykajú v Česku. Maďarsko zaviedlo poplatky v polovici februára minulého roka.
Susedné krajiny inšpirovala aj slovenská reforma zdravotníctva. Poplatky krajiny zavádzajú, aby klesli nielen návštevy pacientov v ambulanciách, ale aj spotreba liekov. Krajiny majú výšku poplatkov stanovenú rôzne. Zväčša ako určitú sumu za návštevu ambulantného lekára alebo deň pobytu v nemocnici. Bulharsko má napríklad poplatky odvodené od minimálnej mzdy. Od poplatkov sú väčšinou oslobodené určité skupiny ľudí ako napríklad deti alebo dôchodcovia. Poplatky majú sčasti zabrániť aj korupcii v zdravotníctve a zlegalizovať platby pacientov lekárom.
Podľa slovenských analytikov z Health Policy Institute spoluúčasť pacientov existuje aj v krajinách, kde oficiálne nie sú žiadne regulačné poplatky. V Poľsku napríklad dosahujú súkromné výdavky na zdravotníctvo približne 40 percent celkových výdavkov.
(vf)
Autor: Liga starších dorastencov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.