Do akej miery vplýva dedičnosť na znášku slepačích vajec?
K. V., Lučenec
Mnohí chovatelia sú ešte stále presvedčení, že o počte znesených vajec rozhoduje len množstvo, zloženie a kvalita krmiva, prípadne ustajnenie nosníc.
Fundovanejší majitelia vedia, že na znášku (priamy kvantitatívny výkon) sliepky, vplýva predovšetkým jej genetický základ (potenciál), teda dedičnosť a až druhé miesto patrí kŕmeniu a tretie ustajneniu.
Každý chovateľ si musí uvedomiť, že kŕmenie ani ustajnenie nevyvolajú schopnosť produkovať vajcia, keď nosnice nemajú k tomu genetický predpoklad. Tieto dve zložky môžu nosivosť len podporiť, alebo v opačnom - negatívnom prípade potlačiť.
Úžitkovosť nosníc v ďalších generáciách ovplyvňuje správny výber plemenníka. Jeho vplyv na znášku je bezosporu dokázateľný, preto by kohút mal pochádzať od vysoko úžitkovej matky.
Na druhej strane je samozrejmé, že dedičnosť sa v plnej miere prejaví len v kvalitných podmienkach.
Nesprávne kŕmenie a nevhodný úživný pomer krmiva dokážu aj pri najlepšej nosnici rýchlo potlačiť získané vlohy a vyradiť ju z produkcie.
Naopak, ani v ideálnych chovateľských podmienkach, vrátane hodnotného kŕmenia, nebude z nekvalitného zvieraťa prvotriedna nosnica.
Takže vplyv dedičnosti nemôžeme ani preceňovať, ani podceňovať, ale treba ho uviesť do súladu s podmienkami v našom chove. To je najsprávnejšia cesta k zvýšeniu produkcie vajec, a tým aj k rentabilite chovu.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.