si niekedy otázky, ako sa dá ovplyvniť pranie a ním aj jeho výsledok? a podľa čoho si vybrať prací prostriedok?
Odborníci výrobku pracích prostriedkov považujú za prvoradú odpoveď na druhú otázku: rozhodujúci je typ bielizne a miera znečistenia. Pre bielizeň z obvyklých materiálov, akými je bavlna a zmesové tkaniny, sú určené univerzálne pracie prostriedky. Okrem štandardných zložiek, odstraňujúcich mastné škvrny, obsahujú aj zmäkčovače vody, alkalické a špeciálne prísady, tzv. enzýmy, ktoré odstraňujú zvyšky jedál.
Farebné či biele
Pre farebnú bielizeň sú vhodné pracie prostriedky s označením "color". Neobsahujú bieliace látky, práve naopak, majú špeciálnu prísadu na ochranu farby a rovnako ako prostriedky pre bielu bielizeň, sú v nich regulátory penivosti a parfumy (napr. Persil Color, Power, Palmex Color, Rex Color).
Pre bielu a stálofarebnú bielizeň sú určené prípravky zo zjasňovacími alebo bieliacimi látkami, ktoré sa postarajú o dokonalú belosť (napr. Persil Green Power, Plamex Blue, Rex Automat).
Pre špeciálne materiály ako je vlna a jemné tkaniny by sme mali použiť prostriedky pre daný druh materiálu, zaručujúce jemné ošetrenie vlákna (napr. pre jemnú bielizeň farebnú Perwoll Color Magic, pre čiernu Perwoll Black Magic, pre vlnu a hodváb Perwoll Balsam Magic, pre syntetické vlákna Perwoll Fresh Magic).
Gély kontra prášky
Pre pranie v práčke sme zvyknutí používať "klasický" práškový variant. Gély sú vhodné do práčky a vďaka dobrej rozpustnosti aj na ručné pranie, tiež pri nižšej teplote vody a na odstraňovanie jednotlivých škvŕn. Pracie prášky sú balené od 600 g, 3 kg, 6 kg a 9 kg ako rodinné balenie a góly v 1,5 l balení, ktoré sa rovná 3 kg pracieho prášku, v 3 l a 4,5 l balení. prášok sa sype do dávkovača práčky a gél dávame v dávkovacej nádobke priamo do bubna. Môžeme to priamo dať na škvrny, počkať niekoľko minút a potom bielizeň vyprať bežným spôsobom.
Pri ručnom praní by sme mali dbať na to, aby voda mala najviac 40°C a preto by sme mali prať gélom. Ak perieme ručne práškom, treba ho najprv dobre rozpustiť vo vode. Po najmenej dvojnásobnom vypláchnutí pridáme do poslednej vody aviváž.
Dobré rady
- Pracie prostriedky dávkujeme podľa tvrdosti vody a znečistenia bielizne
- Informácie sú na každom balení
- K značkovým pracím prostriedkom nepridávame zmäkčovače vody, lebo už sú v nich
- Nedávame menej prostriedku ako je určené. Bielizeň nebude dobre vypraná, biela stvrdne a zošedivie, nasaje vlhkosť a zle sa žehlí
- Pouvažujeme, či treba bielizeň predpierať. Pri súčasnej vysokej účinnosti pračiek a kvalitných prostriedkoch je to niekedy zbytočné
- Škvrny odstraňujeme hneď, ak je to možné a prostriedok dávkujeme ako je uvedené pre veľmi znečistenú bielizeň, prípadne použijeme špeciálne prípravky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.