emisiám a globálnemu otepľovaniu.
BRUSEL. Po príchode na dvojdňový summit fínsky premiér Matti Vanhanen povedal, že "ekonomické riziká sú teraz väčšie ako minulý rok následkom zvyšujúcej sa inflácie a vysokých cien ropy.
Ceny pohonných hmôt ľudí nepokojuje
"Nemyslím si, že v Európe nájdeme ľudí, ktorí nie sú znepokojení vysokými cenami pohonných hmôt," povedal estónsky premiér Andrus Ansip.
Lídri krajín únie sa na summite pokúsia zmierniť obavy zo znižujúceho sa rastu ich ekonomík, budú sa snažiť znížiť rekordne vysokú infláciu a presadiť nové reformy pracovného trhu a bankovníctva. Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker však varoval pred prílišnou aktivitou v tomto smere. "Nemyslím si, že by sme mali byť hyperaktívni. Musíme pozorne sledovať vývoj," povedal.
Lídri sa na summite budú zaoberať aj svojím záväzkom implementovať dohodu o klimatických zmenách dosiahnutú v roku 2007. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso novinárom po rokovaniach s predstaviteľmi únie a biznismanov povedal, že záväzok znížiť emisie oxidu uhoľnatého o 20 percent od stavu v roku 1990 do roku 2020 sa nemení. Barroso tiež povedal, že komisia vypracuje detailnejší plán na zabezpečenie týchto cieľov tak, aby neboli postihnuté ekonomiky chudobnejších východoeurópskych krajín. Bohatšie krajiny únie ako Írsko a Nemecko však tvrdia, že zníženie emisií zaťaží aj ich ekonomiky. Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že tieto plány oveľa väčšmi zaťažia veľkých výrobcov áut so sídlom v Nemecku, ako sú Mercedes a BMW.
Autor: sita/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.