Vladimír Mečiar sa vrátil do Zlatej Idky, odkiaľ pred pätnástimi rokmi vyhlásil program valcovania Slovenska
Dva modely valcov zdobili predsednícky stôl počas sobotného zasadnutia HZDS v Zlatej Idke. Ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová a jej predchodca Miroslav Jureňa priniesli jeden z nich aj na tlačovú besedu. Podľa Vladimíra Mečiara a ďalších účastníkov išlo len o nevinnú recesiu.
Zlatá Idka. Vladimír Mečiar ochotne pózoval fotografom a kameramanom počas prestávky sobotňajšieho zasadnutia republikového predstavenstva v Zlatej Idke. Pohrával sa s dvomi hračkárskymi valcami a doširoka sa usmieval.
"To je len taká recesia. Veď nech je zábava, no nie?" pobavene povedal.
Symbol vládnutia
Pred pätnástimi rokmi vyhlásil Vladimír Mečiar v rekreačnom zariadení v Zlatej Idke program nekompromisného valcovania demokratických princípov na Slovensku. Dodržal ho do poslednej bodky.
Počas celého rokovania zdobili symboly Mečiarovho vládnutia predsednícky stôl. Prekvapenie pre šéfa pripravili jeho kolegovia.
"K jednému boli aj baterky. Ale zmizli. Škoda. Mohol nám tu chodiť po stole," usmievala sa ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová.
"Mohli sme to pustiť a hrať sa tu s tým," reagoval jej šéf.
Ideme ďalej
Na jednom z valcov je logo HZDS a nápis Ideme ďalej: "Bolo to naše heslo po voľbách v roku 1998 keď sme skončili v opozícii. Ja už som bol trikrát v opozícii a trikrát v koalícii. A stále ideme ďalej," spomína Tibor Cabaj.
Zdenka Kramplová a jej predchodca na poste ministra pôdohospodárstva Miroslav Jureňa priniesli ten väčší aj na tlačovú besedu.
Vladimír Mečiar mal v tom čase za zavretými dverami prejav o aktuálnej politickej situácii.
Zariadenie na kopci
Rekreačné zariadenie nad Zlatou Idkou, v ktorom mal Mečiar pamätný prejav, patrilo v tom čase Východoslovenským železiarňam. Využívali ho najmä zamestnanci na rekondičné pobyty.
Po rozpredaní aktivít, ktoré priamo nesúviseli s výrobou ocele, stredisko sa dostalo do súkromných rúk.
V súčasnosti patrí do portfólia spoločnosti Chemako. Majiteľom je Peter Hrinko, bývalý prezident VSŽ:
"Penta nemala o to záujem. Tak som stredisko kúpil ja. Bola by ho škoda," vysvetľuje Hrinko.
V minulosti bol Hrinko predsedom predstavenstva investičnej spoločnosti Cassoviainvest, ktorá v rámci veľkej privatizácie získala vplyv vo VSŽ. Do prezidentského kresla železiarní ho dosadili počas prvej Mečiarovej vlády. Vo funkcii vystriedal Zoltána Berghauera.
"Nikdy som nebol členom HZDS ani inej strany. Som v prvom rade podnikateľ, ekonóm," tvrdí majiteľ rekreačného zariadenia.
Išla najmä hruškovica
Počas obedňajšej prestávky si účastníci dopriali aj alkohol. Vo vestibule a v bare nalievali tvrdé i víno. Najmä spišská hruška, momentálne najväčší hit na východnom Slovensku, tiekla prúdom.
Členovia užšieho vedenia HZDS a ich šoféri nosili do zaparkovaných áut v igelitkách fľaše tokajského pozornosť vinohradníkov a výrobcov zo slovenskej časti Tokajskej oblasti. Do Zlatej Idky prišli požiadať o zastavenie rôznych projektov, ktoré by mohli natrvalo znehodnotiť jedinečný región.
V minulosti bolo rekreačné zariadenie vyhradené výlučne pre zamestnancov železiarní. Teraz slúži verejnosti. "Prišli za mnou z HZDS, že potrebujú ubytovanie a stravu. Keď zaplatia, prečo nie?"
Hrinko by privítal, keby sa jeho hosťami stali aj predstavitelia ďalších koaličných strán: "Napríklad Jano Slota študoval na strednej škole v Košiciach..."
Na návrate Vladimíra Mečiara do Zlatej Idky nevidí nič zlé. "Ľudia sa radi vracajú na miesta, na ktoré majú spomienky."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.