Zahynul aj český vojak
PRAHA. Medzi troma vojakmi NATO, ktorí včera zahynuli pri samovražednom útoku na juhu Afganistanu, bol aj jeden príslušník českej armády. Oznámilo to české ministerstvo obrany. Útok usmrtil aj troch civilistov. "V tomto okamihu môžem potvrdiť iba to, že zahynul jeden český vojak," povedal hovorca českého ministerstva obrany Jan Pejsek. Samovražedný útok pravdepodobne podnikol militant z fundamentalistickej organizácie Taliban v provincii Helmand, kde sa dánska jednotka podieľa na rekonštrukčných prácach. Podľa afganskej polície sa útočník odpálil v aute naloženom výbušninami. Pri ďalšom útoku v Afganistane zahynul aj jeden kanadský vojak.
Havaroval autobus policajtov
KÁHIRA. Dvadsaťtri osôb, väčšina z nich policajtov, zahynulo v nedeľu pri čelnej zrážke policajného autobusu a nákladného auta na diaľnici medzi Káhirou a Alexandriou. Medzi mŕtvymi je 21 policajtov, vodič a spolujazdec nákladného auta. 13 ďalších policajtov utrpelo zranenia. Pri dopravných nehodách v Egypte ročne zahynie najmenej 6000 ľudí. Hlavnými príčinami sú nedodržiavanie dopravných predpisov a zlý technický stav vozidiel i vozoviek.
Súd rozhoduje o eutanázii
PARÍŽ. Tribunál v Dijone na východe Francúzska rozhoduje o žiadosti o eutanáziu 52-ročnej Chantal Sébireiovej, ktorá trpí podľa lekárov neliečiteľnou formou rakoviny. Hlavný prokurátor označil jej žiadosť minulý týždeň za neprijateľnú, pretože je v rozpore so súčasne platnými zákonmi. Pacientka cez víkend v rozhovore pre televíznu stanicu France 5 uviedla, že v prípade odmietnutia jej požiadavky sa neodvolá. "Viem, ako si zadovážiť to, čo potrebujem. Ak sa mi to nepodarí vo Francúzsku, urobím to inde," uviedla Sébireiová. Francúzsky zákon neumožňuje lekárom aktívnu eutanáziu. Francúzska ministerka spravodlivosti Rachida Datiová minulý týždeň odmietla zmeny v zákone tak, aby legalizoval eutanáziu. Aktívna eutanázia je v súčasnosti v Európe povolená v len Belgicku a v Holandsku. Asistovaná samovražda je možná vo Švajčiarsku.
Poslanci zložili prísahu
ISLAMABAD. V Pakistane včera prvýkrát zasadalo nové Národné zhromaždenie, v ktorom prevažujú odporcovia nepopulárneho prezidenta Parvíza Mušarrafa. Vyše 300 nových poslancov začalo funkčné obdobie krátkym obradom, počas ktorého po výzve doterajšieho predsedu dolnej komory postojačky opakovali slová prísahy. Prezident sa na ustanovujúcej schôdzi nezúčastnil, z balkóna ju však sledovali manžel zavraždenej opozičnej líderky Bénazír Bhuttovej a bývalý premiér Nawáz Šaríf, ktorého vládu zosadil Mušarraf pri prevrate v roku 1999. Ich prítomnosť bola dôkazom, že Pakistanci "zavrhli" prevrat, povedal po zložení prísahy poslanec Šarífovej strany Ahsán Ikbál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.