cyklistika, snoubording či jazda na kolieskových korčuliach, pri každom z týchto športov môžete prísť k nepríjemným úrazom. V najlepšom prípade úraz skončí tak, že udreté miesto nás poriadne dlho bolí. Pre každý zo spomenutých športov síce existujú špeciálne chrániče, chrániace najohrozenejšie partie nášho tela, ale ich nosenie je obvykle spojené s určitým obmedzením pohyblivosti našich kĺbov či údov. Jeden britský vynálezca však uviedol na trh chrániče nového typu, ktorých nosenie nespôsobuje nijaké nepríjemné pocity obmedzenia pohybu. Nové chrániče sú zhotovené z inovatívneho materiálu s trochu záhadným označením d30, ktorý je mäkký, pružný a nijako neobmedzuje svojho nositeľa v pohybe.
Stuhnutím absorbuje energiu
Otázkou je, ako nás môže mäkký materiál dobre chrániť pred tvrdým nárazom na pevnú prekážku. Je to možné preto, lebo nový materiál má jednu unikátnu vlastnosť: čím silnejšie sa doňho "vrazí" tým viac spevnie či stuhne. Toto stuhnutie prebehne mimoriadne rýchlo, takže materiál absorbuje energiu nárazu (napríklad kolenom na zem pri páde z bicykla), pričom na telo sa už tento náraz prenesie len plošne rozložený a teda nespôsobí veľkú bolesť či poškodenie tkaniva. Chrániče z tohto materiálu, všité do lyžiarskych kombinéz, si nevedeli vynachváliť členovia amerického olympijského lyžiarskeho tímu na ostatnej zimnej olympiáde v talianskom Turíne. Na chrániče z tohto materiálu nedá dopustiť ani známy horolezec Kenton Cool, štvornásobný pokoriteľ Mt. Everestu. Chrániče z materiálu d30 sa osvedčili aj olympijskému cyklistovi Craigovi McCleanovi. Americká polícia skúša rukavice, ktoré sú v mieste hánok zosilnené materiálom d30. ďalšou zaujímavou vlastnosťou tohto unikátneho materiálu je, že už niekoľko sekúnd po stuhnutí, spôsobenom mechanickým úderom, opäť zmäkne. Materiál d30 vyvinul britský vynálezca Richard Palmer "Čím rýchlejší je náraz, tým lepšie materiál pracuje Dúfajme, že ho nikdy nebudete musieť využiť, ale keby ste dostali náraz, poskytne vám oveľa lepšiu ochranu než bežné materiály. Neradi ho nazývame pancierom, pretože toto označenie naznačuje, že ide o tuhý materiál. Je to mäkký, pružný materiál, ako podšívka, ale len pokiaľ doňho neudriete. Poskytuje rovnaký stupeň ochrany ako bicyklová prilba, ale poskytuje aj komfort. Je to prvý materiál, ktorý kombinuje voľnosť pohybu s ochranou voči nárazu a predstavuje krok vpred pri návrhu ochranných produktov," hovorí vynálezca.
Sprvu mu nikto neveril
Materiál d30 je špeciálnym polymérom, ktorý konzistenciou možno prirovnať k mokrému piesku alebo cestu. Na rozdiel od týchto klasických materiálov však inovatívny polymér náhlym pohybom alebo nárazom stuhne. Palmer bol natoľko presvedčený o úspechu materiálu, ktorý vyvíjal, že na získanie prostriedkov predal svoj dom i auto a býval u priateľa. Vývoj trval 18 mesiacov, pričom Palmer oslovil stovky investorov, ani jeden nebol ochotný vziať na seba riziko a ponúknuť ho na trhu. Napokon sa mu podarilo získať prostriedky od British Business Angels Association, čo je národné obchodné združenie, podporované britským ministerstvom obchodu, podnikania a regulačných reforiem. Dnes má Palmerova firma už 20 zamestnancova temer každý deň sa jej ozývajú noví záujemcovia o ochranný produkt d30.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.