možno trochu nešikovne preložiť ako veda o športoch či zaoberajúca sa športmi. Vedecké projekty, zaoberajúce sa rôznymi aspektmi športu, sa riešia aj na niekoľkých britských univerzitách. Napríklad tím na univerzite v Loughborough sa zaoberá vývojom počítačových modelov, ktoré umožnia zlepšovať dizajn rôzneho športového náradia a náčinia. Počítačové modely, týkajúce sa vlastností futbalovej lopty, umožnia odhaliť, ako sa bude novovyvíjaná lopta správať počas reálnej hry. K vývoju počítačových modelov prispel aj finančný grant, poskytnutý britskou radou pre výskum v inžinierskych a fyzikálnych vedách. Ďalšie zdroje poskytla známa firma Adidas, pre ktorú vedci pripravili počítačové modely, umožňujúce zlepšiť dizajn športových topánok pre bežcov.
Pomocník pre trénerov
Vedci na londýnskom Imperial College zase vyvinuli miniatúrny snímač veľkosti manžetových gombíkov, ktorý si športovec môže jednoducho upevniť na ucho. Tento snímač nijako neovplyvňuje výkon športovca, pričom poskytuje mnohé významné údaje o jeho činnosti. Ide napríklad o dĺžku kroku, frekvenciu krokov, zrýchlenie a rázové vlny, ktoré putujú organizmom. Analýza týchto biomechanických údajov umožní trénerom aby svojim zverencom poskytovali fundované rady na zlepšenie ich výkonnosti. Vedecké projekty, súvisiace so športom, sa riešia aj na prestížnej univerzite v Cambridge. Tím tejto univerzity získal od spomenutej rady pre výskum grant na štyri roky s celkovou sumou temer tri milióny libier. Cieľom tohto projektu, nazvaného Sesame, je vývoj integrovaného počítačového systému, zahrnujúceho aj inovatívne videosnímače a snímače telesných funkcií. Systém Sesame by mal trénerovi poskytnúť temer okamžitú informáciu o technike atléta počas tréningu. Úspech v mnohých atletických disciplínach závisí na správnej technike. Systém Sesame môže trénerovi napríklad ukázať, že šprintér by mal predĺžiť alebo skrátiť svoj krok, alebo viac či menej zdvíhať kolená. Súčasťou systému je aj sústava videokamier, ktorá atléta sníma z rôznych strán. Vývoj systému Sesame vyžaduje multidisciplinárny prístup, zahrnujúci počítačové vedy, inžinierstvo, biomechaniku a medicínu. Na projekte pracuje viacero univerzít, pričom sa predpokladá, že systém Sesame bude k dispozícii za približne dva roky.
Rieši problémy žien
Dr. Joanna Scurrová z univerzity v Portsmouthe sa zase venuje špecifickému problému žien-atlétiek. Pri náročných športových výkonoch totiž dochádza k prudkým pohybom prsníkov, ktoré nezriedka spôsobujú ženám bolesť. Dr. Scurrová dokonca zistila, že prsníky sa rovnako intenzívne pohybujú pri bežnom rekreačnom behu i pri pretekárskom šprinte. Existujú síce špeciálne športové podprsenky, ale ukázalo sa, že tie netlmia pohyby prsníkov dostatočne účinne. Preto dr. Scurrová spolupracuje v mnohými veľkými svetovými výrobcami podprseniek na vývoji takých podprseniek, ktoré by účinne obmedzovali pohyb prsníkov v každom smere a znižovali tak bolesť, ktorú mnohé ženy pri športovaní pociťujú. O výskum dr. Scurrovej prejavila záujme už dokonca aj armáda. Zdá sa, že vedci a výsledky ich výskumu budú čoraz väčšou mierou rozhodovať o tom, kto zo športovcov sa na majstrovstvách sveta či na olympiáde postaví na stupienok víťazov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.