vstupu do politiky, existuje ešte jedna mimoriadne nebezpečná vášeň, ktorá ženie ľudí na dosky, čo znamenajú moc a vplyv: Nepríčetný aktivizmus skĺbený s mesianistickou posadnutosťou, že práve oni sú tí, ktorých nápady a regulácie zlepšujú život na svete.
Návrh novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, ktorý včera prešiel akýmsi gestorským výborom parlamentu, nebudeme zaiste analyzovať. Už ani preto, lebo, ako je módne v tejto koalícii, výsledný produkt sa ešte môže dramaticky líšiť od verzie, čo prešla rukami "gestorov". Najmä ak nejde o návrh vládny, ale poslanecký. Výpovednejšie ako nezmysly "light", ktoré sa navrhujú (napr. oznamovacia povinnosť mestských polícií, ak zistia konzumáciu alkoholu maloletými, alebo "pokarhanie" obce mladistvého za to, že pije, a pod.), je takpovediac čarovná veta predkladateľky Tóthovej, ktorou odvracala námietku nevykonateľnosti: "Keby sme brali ohľady na vymožiteľnosť, tak by sme nemali polovicu legislatívy".
Tak tomuto sa hovorí "hardcore nummer". Poslankyňa NR SR, inak v minulosti aj ministerka spravodlivosti (hahahahaháááá) verejne priznala, že pri polovici zákonov, čo schvaľujú v parlamente, sa neberie ani na zreteľ, či sú vykonateľné. To je deklarácia viac ako vážna. Tóthová necháva nahliadnuť na jeden z koreňov právneho bezvedomia: Ak sú zákony štátnou (verejnou) mocou nevynútiteľné, nemôžu sa ani brať vážne a len stimulujú ľudí, aby ich obchádzali. Odpoveď na otázku, prečo sa potom legislatívne "smršte" cez parlament vôbec preháňajú, je práve v mentalite tohto typu poslancov, ktorí keby neregulovali, neobmedzovali, nezanášali do všetkých oblastí svoje bludné predstavy, prišli by o jedinú slasť zo života. Tóthovej je jedno, či sa zákon bude dodržiavať, či nad ním nebudú mávať rukou obecní policajti, mladiství spotrebitelia i predajcovia, dôležité je len to, že si presadí svoju nerealizovateľnú predstavu. Čo na tom, že v polovici sídiel ani nemajú obecnú políciu?
Už sme viackrát zmienili, že polovica či aj väčšina legislatívy, čo sa v NR SR rodí, je seno a hlušina, a oveľa lepšie by sa na Slovensku žilo, keby sa namiesto schvaľovania stále nových začali zákony rušiť. Pohroma, akú také Tóthové (a pod.) predstavujú, nevyzerá na pohľad veľká (čo je to proti Ficovi, všakáno?). Avšak zdanie je falošné. Tento skvelý protialkoholický návrh pôvodne počítal aj s paragrafom, podľa ktorého by sa zákaz konzumácie chlastu mladistvými mal kontrolovať aj v SÚKROMÍ. Celkom konkrétne, dobrá žena z HZDS navrhovala právo policajtov vstúpiť do ktoréhokoľvek bytu v situácii, ak majú podozrenie, že tam mladiství pijú. Odhliadnuc od katastrofického scenára, že nápad sa do zákona ešte v pléne môže vrátiť, aktivisti Tóthovej kalibru sú ohrozením aj preto, lebo získavajú stále väčší vplyv v obklopení menšinou, ktorej je všetko úplne jedno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.