Päť rokov po americkej invázii do Iraku dal prezident George W. Bush jasne najavo, že neumožní návrat vyššieho počtu amerických vojakov, ako je v
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pláne, aby neohrozil "ťažko vybojované zisky" z minulého roka.
WASHINGTON. Zatiaľ čo v centre Washingtonu a ďalších častiach krajiny demonštrovali odporcovia vojny, prezident si výročie pripomínal vystúpením na ministerstve obrany. Bush v Pentagone obhajoval svoje rozhodnutie začať vojnu a pokračovať v nej a pôsobenie v Iraku dal do súvislosti s globálnym bojom proti teroristickej sieti al-Kájda.
"Bitka v Iraku je šľachetná, je potrebná a je spravodlivá. A s vašou statočnosťou sa bitka v Iraku skončí víťazstvom," vyhlásil Bush pred vysokými predstaviteľmi ministerstva, vojakmi a diplomatmi.
Vo svojom prejave použil niektoré zo svojich najsebavedomejších tvrdení o úspechoch v päťročnej vojne. Minuloročné posilnenie amerických jednotiek o 30 000 vojakov malo podľa neho za následok "zvrat" v tamojšej situácii a Irak sa tiež stal "miestom, kde sa Arabi pridali k Američanom, aby vyhnali al-Kájdu". Posilnenie "otvorilo dvere veľkému strategickému víťazstvu v širšej vojne proti terorizmu", myslí si Bush. "Sme svedkami prvého hromadného povstania Arabov proti (vodcovi al-Kájdy) Usámovi bin Ládinovi, jeho hrozivej ideológii a jeho teroristickej sieti. A význam tohto vývoja nie je možné zveličiť."
Bush zrejme narážal na súčasnú spoluprácu medzi Iračanmi a americkou armádou v boji proti povstaleckej organizácii známej ako al-Kájda v Iraku. Experti však nevedia odpovedať, do akej miery, a či vôbec, je skupina previazaná s medzinárodnou sieťou al-Kájdy.
V Iraku po minuloročnom posilnení pôsobí približne 158 000 amerických vojakov. Ich počet by sa mal v prvej polovici roka 2008 opäť znížiť na 140 000. Rýchlejší a hromadnejší odsun by podľa Busha mohol zmariť doterajšie výsledky. "Potom, ako sme zašli tak ďaleko a toľko dosiahli, to nepripustíme," ubezpečil prezident.
Talabánní: Vojna ukončila obdobie tyranie
Vojna v Iraku pod vedením Spojených štátov amerických ukončila kruté obdobie mučenia a tyranie vlády Saddáma Husajna. Iracký prezident Džalál Talabání to povedal v stredu, v predvečer piateho výročia spojeneckej invázie do krajiny.
"Krutý diktátorský režim padol... režim, ktorý vládol Iraku po desaťročia, desaťročia temnoty. Desaťročia, ktoré boli tyraniou," povedal Talabání vo svojom vyhlásení vydanom včera.
Počas Saddámovej vlády ´železnou rukou´ boli väzenia plné nevinných väzňov," povedal Talabání. "Tieto cely boli Saddámovým divadlom mučenia a brutálnych zločinov."
Protesty na celom svete
Protivojnové protesty na celom svete budú sprevádzať 5. výročie vpádu do Iraku, kde zahynulo vyše 4 tisíc amerických a spojeneckých vojakov a desaťtisíce irackých civilistov. Dňa 20. marca 2003 americké lietadlá zhodili prvé bomby na Bagdad v rámci invázie, ktorá mala v priebehu troch týždňov zvrhnúť režim Saddáma Husajna. Po piatich rokoch však Iračania a americké sily naďalej čelia denným útokom povstaleckých skupín a islamských ozbrojencov a sektárske násilie pokračuje medzi šiitskými a sunnitskými ozbrojenými frakciami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.