AFP o tom v stredu informoval blízky spolupracovník tibetského duchovného vodcu Tenzin Taklha.
DHARAMSALA. "Obe strany by mali pochopiť, že musíme žiť vedľa seba a mali by sme vzájomne komunikovať," uviedol Taklha. "Jeho sviatosť sa zaviazala rokovať s Číňanmi. Mali by sme sa stretnúť a rokovať." Podľa hovorcu Číňania určite nebudú riešiť tibetskú otázku pomocou použitia vojenskej sily. "Jediným riešením je osobné stretnutie, začať dialóg a dosiahnuť vzájomne prospešné riešenie. Silou sa situácia nevyrieši."
Počas minulého týždňa svet zaznamenal v Tibete demonštrácie a nepokoje a himalájsky región musel čeliť silným zásahom čínskych vládnych bezpečnostných zložiek. Čínsky premiér Wen Ťia-pao v utorok uviedol, že jeho vláda bude s tibetským duchovným lídrom rokovať iba pod podmienkou, že sa vzdá ambícií na nezávislosť svojej himalájskej krajiny.
Dalajláma: Nežiadame nezávislosť
"Nežiadame nezávislosť," uviedol Taklha a zdôraznil, že dalajláma sa stále zaväzuje k riešeniu strednej cesty, ktoré znamená politiku bez násilia a autonómiu Tibetu uprostred Číny.
Rokovania medzi Pekingom a členmi exilovej dalajlámovej vlády, ktorá sídli na severe Indie, sa začali v roku 2002. Rokovania však doteraz nezaznamenali výrazný úspech. Podľa Taklhu sa posledné kolo rokovaní uskutočnilo v júni a júli minulého roku.
V utorok vyzval laureát Nobelovej ceny mieru dalajláma na pokoj a novinárom povedal, že pokiaľ budú násilnosti pokračovať, rezignuje na post lídra exilového hnutia. "Pokiaľ si väčšina Tibeťanov myslí, že riešenie pomocou strednej cesty nikam nevedie, potom nemá jeho svätosť iné riešenie ako rezignovať, pretože on sa zaviazal k nenásilnému riešeniu situácie," uviedol hovorca. "Pokiaľ chce ľud pokračovať v nepokojoch, on nemôže viesť tento boj a podá demisiu," dodal.
Stretnutie so zástupcami radikálnych exilantov
Včera sa dalajláma na mimoriadnom mítingu v súvislosti so súčasnou krízou stretol so zástupcami radikálnych exilantov Tibetským kongresom mladých a ďalšími mienkotvornými nátlakovými skupinami. Pronezávislé hnutie Tibetský kongres mladých vyzval na prehodnotenie 72-ročnej "strednej cesty" a požaduje zvýšenie protestných aktivít v Tibete a po celom svete a medzinárodný bojkot augustových pekinských olympijských hier. Podľa zdrojov z tibetských exilantov trvalo "priateľské stretnutie" 20 minút, ale neuviedli bližšie detaily. Podľa Tibetského kongresu mladých išlo o "tajné stretnutie".
V Dharamsale pokračujú aj včera agresívne a hlasné demonštrácie. Radikálne skupiny oblepujú ulice zakrvavenými fotografiami, ktoré podľa nich hovoria o tibetských obetiach tvrdého zásahu čínskej vlády.
Čínsky premiér je pripravený rokovať
LONDÝN. Britský premiér Gordon Brown včera vyhlásil, že čínsky premiér Wen Ťia-pao je pripravený rokovať s dalajlámom o Tibete. "Čínsky premiér mi povedal, že vzhľadom na dve veci, ktoré dalajláma vyhlásil - že nepodporuje úplnú nezávislosť Tibetu a že sa dištancuje od násilia - je pripravený začať s ním rokovať," uviedol Brown a dodal, že sa s budhistickým exilovým lídrom stretne v máji, keď dalajláma navštívi Londýn.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.