starosta obce Granč-Petrovce Peter Pitoňák. Výnimkou vo VZN týkajúce sa školských obvodov vyšlo vedenie mesta v ústrety dochádzajúcim školákom. Rodičom umožňuje poslať do školy v meste spolu so starším súrodencom aj mladšie dieťa, ktoré by inak muselo navštevovať školu v príslušnom obvode. "Obce tak prichádzajú o peniaze," hovorí Pitoňák.
PODBRANISKO. Granč-Petrovce sú od mesta od mesta vzdialené päť kilometrov. "Myslím si, že to nebol najšťastnejší krok voči obecným malotriedkam. Spolu s mestom sme v jednom mikroregióne. Spoločne riešime veci samosprávy, preto aj riešenie školských otázok by malo byť spoločné. V meste pôsobí pre obce i mesto školský úrad, aj ten by mal viac takéto veci komunikovať s obcami. No správa sa macošsky k obecným školám. Školy v meste môžu prežiť, obecné sú viac závislé od žiakov," uviedol P. Pitoňák.
Chýbajúce peniaze na údržbu
Ako zdôraznil, prijatá výnimka, ktorá v meste platí od začiatku tohto roka, už "odlákala" niekoľko žiakov z grančianskej ZŠ. Pre túto obecnú malotriedku je to takmer existenčná otázka, aj keď, ako P. Pitoňák zdôraznil, nateraz peniaze na prevádzku školy postačujú. V tomto roku má takmer dvojmiliónový rozpočet. Peniaze za chýbajúcich žiakov by však mohli investovať do údržby budovy. Navyše je presvedčený, že kvalita výučby v obecnej malotriedke ničím nezaostáva za mestskou školou. Skôr naopak. "Je rozdiel, keď sa učiteľ venuje v priemere 12 žiakom v triede, ako 30. V našej škole sa žiaci už od prvého ročníka učia aj cudzí jazyk a máme počítačovú miestnosť, aj školský klub, ktorý navštevuje 30 detí. Podmienky sú na úrovni mestských škôl. Našou snahou je školu v obci udržať, lebo je rozdiel, či 7-ročné dieťa môže chodiť do školy vo vlastnej obci, alebo musí dochádzať každý deň do mesta, a to i napriek tomu, že cestuje so starším súrodencom," zdôraznil.
Je postarané aj o škôlkarov
Základná škola v Granči-Petrovciach má od prvého po štvrtý ročník po jednej triede. Tú v priemere navštevuje 12 žiakov. Do školského obvodu školy patria aj susedné obce Beharovce, Korytné, Poľanovce. Rovnako tu funguje aj materská škola s takmer tridsiatkou detí. "Deti vychováme v MŠ od troch rokov. Potom, keď majú nastúpiť do základnej školy, tak nám odídu. Každý rok sú to asi 2-3 žiaci. Ide o nejakých 100-tisíc, ktoré nám tak chýbajú na údržbu. Nie je to však iba o peniazoch. Ide najmä o kvalitu výučby pri menšom počte žiakov, ako pri väčšom, ako je to v mestských školách," uviedol P. Pitoňák.
Výber je na rodičoch
Aj v Dúbrave funguje obecná malotriedka. Dúbravskí školáci navštevujú druhý stupeň ZŠ práve v Spišskom Podhradí. "Odliv" žiakov prvého stupňa ZŠ v súvislosti s podhradskou školskou výnimkou tu zatiaľ nezaznamenali. "Vnímam to skôr ako možnosť rodičov vybrať si. Niektorí rodičia dávajú svoje deti do podhradskej školy aj kvôli tomu, že chcú napríklad dieťa prihlásiť do ZUŠ. Je to na ich rozhodnutí," uviedol dúbravský starosta Ondrej Hovančík.
Mesto: Vyšli sme v ústrety rodičom
Podľa slov primátor Spišského Podhradia Jozefa Baču (KDH), má aktuálny zákon o samospráve v časti o povinnej školskej dochádzke viacero nedostatkov. "Ide najmä o paragraf 8, kde sa uvádza, že žiak si plní povinnú školskú dochádzku v škole, v jeho školskom obvode. No zároveň, ak si rodičia žiaka vyberú inú školu, môže ju navštevovať. Podľa slov vedúceho školského úradu Martina Seredaya, výnimku vo VZN konzultovali s Ministerstvom školstva SR. Ak rodičia z nejakej obce považujú za dôležité, aby mladší súrodenec navštevoval spolu so starším školu v meste, môžu tak urobiť, i keď má dieťa v obci svoju školu, vo svojom školskom obvode," uviedol. Pričom zdôraznil, že k tejto výnimke pristúpili na základe žiadostí viacerých rodičov dochádzajúcich detí. Výnimka sa uplatňuje pre žiakov I. stupňa ZŠ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.