o spomenutom počte vo svojom vyhlásení neuviedol.
DHARAMSHALA. Exilový premiér Samdong Rinpoče odhadol počet obetí na 100. Informácie z oblasti, kde čínske orgány zaviedli prísne bezpečnostné opatrenia, má podľa parlamentu získavať "monitorovací výbor", ktorý vytvorila exilová vláda v indickej Dharamshale.
"Na masové demonštrácie, ktoré sa začali 10. marca v hlavnom meste Lhasa a iných oblastiach Tibetu a skončili sa smrťou stoviek Tibeťanov, a následné použitie sily... je treba upozorniť Organizáciu Spojených národov a medzinárodné spoločenstvo," uviedol parlament vo vyhlásení. "Je veľmi ťažké získať presný počet, ale myslím si, že sa blíži k stovke," povedal Rinpoče pred novinármi v Dharamshale.
Spolupracovníci tibetského duchovného vodcu dalajlámu v nedeľu uviedli, že majú potvrdených 80 obetí, počet však môže byť oveľa vyšší. Exilový premiér tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo a OSN, aby "vyslali delegácie alebo komisie do Tibetu".
Tibeťania v Lhase ničili obchody
ČCHENG-TU. V tibetskej metropole Lhasa v posledných dňoch vyčíňali rozvášnení mladí Tibeťania, ktorí ničili čínske podniky a napádali miestnych Číňanov. Uvádzajú to zahraniční turisti, ktorí boli svedkami tamojších nepokojov. Násilie v Lhase vypuklo 10. marca, keď si Tibet pripomínal 49. výročie neúspešného povstania proti Číňanom.
"Cieľom bolo zničiť všetko na hlavnej ulici počínajúc čínskymi obchodmi a reštauráciami," uviedol v nedeľu 46-ročný Španiel Juan Carlos Alonso, ktorý mal možnosť sledovať situáciu v centre Lhasy. "Majitelia reštaurácií a Číňania na ulici sa museli ukryť," opísal piatkové nepokoje potom, ako priletel do čínskeho mesta Čcheng-tu. Podľa Alonsa Číňania "stiahli rolety, no Tibeťania ich vykopli, vyvliekli ľudí von a udierali ich kameňmi". "Mali nože, kamene, mačety, mäsiarske nože - používali všetko, čo bolo poruke." Alonso tvrdí, že videl okolo 35 zakrvavených Číňanov, nevidel však žiadnych mŕtvych.
Rogge: MOV verí, že sa situácia upokojí
CASTRIES. Napätú situáciu v Tibete, kde už týždeň trvajú nepokoje proti čínskej správe, pozorne sleduje aj prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge. Zásah čínskej vlády, ktorá v oblasti a priľahlých provinciách rozmiestnila vojenské jednotky, rozhodne neprispel k zlepšeniu obrazu Číny, ktorá v auguste usporiada olympijské hry.
"Situáciu veľmi pozorne sledujeme. Medzinárodný olympijský výbor verí, že už čoskoro sa nájde pokojné riešenie. Radi by sme vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým všetkých ľudí, ktorí prišli o život," povedal
Rogge, ktorý ešte v sobotu rázne zavrhol myšlienku bojkotu olympijských hier pre násilie v Číne. V takomto prípade by boli podľa neho skutočnými obeťami športovci.
Prvý muž olympijského hnutia odmietol špekulovať, či sa názor MOV zmení v prípade eskalácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.