-smerácka firma už môže na pozemkoch stavať.
BRATISLAVA. S pôdou z reštitúcií sa vo veľkom obchodovalo aj za bývalej Dzurindovej vlády. Podľa zistení SME sa dostala v roku 2004 k lukratívnym pozemkom na Čiernej Vode aj spoločnosť LM-Real, ktorú vlastnia Ľubomír Múčka a Soňa Chanečková. Firma sídli v rovnakých priestoroch ako strana Smer. Múčka pracoval pre štátneho tajomníka ministerstva výstavby a bratislavského predsedu Smeru Martina Glváča. Chanečková je Glváčovou priateľkou a asistentkou poslanca Smeru Jána Čecha.
Pôdu, ktorej cena sa môže po zavedení inžinierských sietí vyšplhať až na 500 miliónov korún, kúpila firma LM-Real a Múčkov obchodný partner Ivo Podberský za 1,4 milióna korún. Pozemky boli medzičasom zahrnuté do zmeny územného plánu, ktorá počíta v spomínanej lokalite s bytovou výstavbou. Firma LM-Real si dala vypracovať aj investičný zámer, v ktorom predpokladá, že príjmy z predaja nehnuteľností dosiahnu úroveň jednej miliardy korún.
11 korún za meter
Jaroslav a Dalibor Štih mali nárok na pozemky v Plaveckom Podhradí. Namiesto toho im Slovenský pozemkový fond v polovici decembra 2003 pridelil viac ako 140-tisíc štvorcových metrov pôdy na Čiernej Vode. Šéfom fondu bol vtedy František Hideghéty, ministrom pôdohospodárstva Zsolt Simon (obaja SMK).
Štihovci v priebehu roku 2004 väčšiu časť reštituovaných pozemkov (127-tisíc štvorcových metrov) predali - polovicu kúpila spoločnosť LM-Real, druhú podnikateľ Ivo Podberský. Cena: spomínaných 1,4 milióna korún, čo je približne 11 korún za štvorcový meter.
V roku 2005 zmenila obec Chorvátsky Grob, kam patrí aj Čierna Voda, územný plán s tým, že na pozemkoch sa môže stavať. „Už v roku 2004 sme počítali s tým, že toto územie sa bude ďalej rozvíjať," hovorí Peter Hoblík zo stavebného oddelenia v Chorvátskom Grobe. „V rokoch 2005 a 2006 sme s ľuďmi z firmy LM-Real viackrát rokovali o rozvoji infraštruktúry. Prejavili záujem o realizáciu týchto území."
V roku 2006 si dala spoločnosť LM-Real vypracovať investičný zámer, ktorý počíta s výstavbou 100 rodinných, 31 radových a 10 bytových domov. „Realizácia projektu je plánovaná do konca roku 2009," píše sa v zámere.
Niečo za niečo
Pozoruhodný je aj spôsob, akým došlo k predaju pozemkov na Čiernej Vode. Reštituenta Jaroslava Štiha kontaktovala advokátka Michaela Töröková, ktorú predtým nepoznal, a ponúkla sa, že mu pomôže s urýchlením reštitúcie. S tým, že keď mu fond vyhovie, dostane za následný predaj pozemkov dvojnásobok sumy, na ktorú mal pôvodne nárok.
Podľa informácií SME stanovili úrady cenu reštituovaných pozemkov na 750-tisíc korún. Keďže Štihovci s podmienkami predaja súhlasili, o niekoľko mesiacov im prišlo na účet 1,4 milióna korún. O firme LM-Real ani podnikateľovi Podberskom dovtedy nepočuli.
Advokátka Töröková sedí v priestoroch spoločnosti RHK Real. Na rovnakej adrese sídli aj advokátska kancelária Martina Glváča, v ktorej bola do konca marca 2005 aj manželka predsedu vlády Svetlana Ficová. V tej istej kancelárii sedí aj Lívia Krnčoková, ktorá figuruje s Törökovou v orgánoch firmy Bratislavská Aréna. Spoločnosť sídli v rovnakých priestoroch ako strana Smer, tú istú adresu si uvádza aj Törökovej firma Asim.
Törökovú sme navštívili v sídle spoločnosti RHK Real. Jej asistentka nás najskôr požiadala, aby sme chvíľu počkali. Keď sme jej povedali, o čo ide, oznámila nám, že advokátka nemá na nás čas. V telefonickom rozhovore nám neskôr Töröková odporučila, aby sme jej poslali otázky mailom. Keď sme to urobili, odkázala nám, že je viazaná mlčanlivosťou.
Bobrík mlčanlivosti
Zhovorčivejšia nebola ani Glváčova priateľka Soňa Chanečková, spolumajiteľka firmy LMReal. „Viem o tých pozemkoch, ale v tom čase som ešte vo firme nepôsobila, takže sa s vami nemám o čom baviť." Na pripomienku, že v čase jej vstupu do firmy bol vypracovaný investičný zámer, ktorý počíta na Čiernej Vode s rozsiahlou bytovou výstavbou, Chanečková reagovala: „Áno, ale o toto sa ja nestarám."
Chanečková dokonca tvrdí, že hoci je jedným z dvoch spoluvlastníkov firmy, nemá informácie o tom, ako naložia s pozemkami na Čiernej Vode - či ich predajú, alebo budú na nich stavať. „Obráťte sa na druhého konateľa firmy Ľubomíra Múčku. Dovidenia."
Múčka najskôr priznal, že má s Glváčom dodnes „veľmi dobré vzťahy", žiadosť o osobné stretnutie však odmietol. „Pošlite mi otázky mailom." Po niekoľkých dňoch nám oznámil: „Napriek tomu, že nie som verejná osoba, odpoviem vám aspoň na tie najhlúpejšie."
Glváč: Nemám s tým nič
Glváč hovorí, že Múčka preňho pracoval „asi pred siedmimi rokmi". „Potom som skončil s podnikaním a išiel do advokácie. Keďže tie pozemky kúpili v roku 2004, nemám s tým nič spoločné." Podľa obchodného registra však boli s Múčkom v dvoch firmách aj po tomto dátume. V spoločnosti Osan do októbra 2005, vo firme Jánošík do decembra 2006. Okrem toho spolu sedeli v predstavenstve spoločnosti Pozos.
Glváč tvrdí, že sa nezaujíma ani o podnikateľské aktivity svojej priateľky Sone Chanečkovej. „Ja si riešim svoje veci, ona svoje. Viem, čo robí, pokiaľ ide o oblasť, ale inak som v tomto taký voľnejší. V tom je tá veľkosť." Vo firme Posonium, ktorá sídli v rovnakých priestoroch ako strana Smer, je však Chanečkovej partnerom Glváčov otec Ján.
Dôchodca, ktorý chodí ráno na infúzie a popoludní do záhrady. „Áno, som dôchodca, ktorý však stále podniká. Do akej miery, to je moja vec." Na otázku, akým spôsobom sa dostal do firmy, v ktorej pôsobí priateľka jeho syna, reagoval Glváč starší podráždene. „Čo vás do toho? S novinármi, navyše zo SME, nebudem diskutovať." Podľa jeho syna, štátneho tajomníka Martina Glváča, je absurdné, keď niekto hľadá súvislosti medzi Smerom a pozemkovým fondom z čias Dzurindovej vlády. „Asi som išiel okolo Úradu vlády SR a spýtal sa Dzurindu s Bugárom, ktorý mal pod palcom pozemkový fond, či mi nedajú pozemky, na ktorých môžem zbohatnúť. Toto by mohla byť taká moja verzia."
Biele kone
Vysvetlením by mohli byť kontakty Múčkovho obchodného partnera Iva Podberského, ktorý kúpil druhú polovicu pozemkov na Čiernej Vode. Ten je totiž v spoločnosti IVPO s Ivanom Krivosudským, ktorý bol za bývalej vlády podpredsedom predstavenstva a finančným riaditeľom Transpetrolu. Podnik vtedy ovládala SMK na čele so Štefanom Czucsom, ktorý zostal vo funkcii riaditeľa aj po voľbách 2006.
Krivosudský síce z predstavenstva Transpetrolu vypadol, dôveru nového vedenia podniku, ktorý ovládli nominanti súčasnej koalície, však celkom nestratil. Dodnes je tam finančným riaditeľom, pričom krátko po voľbách si vybral za svojho poradcu Juraja Širokého mladšieho - syna známeho podnikateľa a údajného mecenáša Smeru.
Krivosudského otec Ján je navyše v predstavenstve firmy Total Management s Glváčovou priateľkou Chanečkovou.
„Viem, kto to je, ale podnikateľskými aktivitami môjho otca sa nezaoberám," tvrdí Ivan Krivosudský, ktorý vraj nevedel, že jeho obchodný partner Podberský kúpil lukratívne pozemky na Čiernej Vode. „Nemám prehľad o tom, čo robí ako súkromná osoba."
S Podberským sa nám spojiť nepodarilo. Na adrese firmy IVPO v staršom seneckom paneláku sme ho nezastihli, telefón nezdvíhal, nereagoval ani na esemesky.
Kto je Martin Glváč?
Štátny tajomník Martin Glváč patrí k podnikateľskému krídlu Smeru. V strane je považovaný za človeka Fedora Flašíka a Vladimíra Poóra.
BRATISLAVA. Martin Glváč má v strane Smer silné postavenie, o čom svedčí aj skutočnosť, že keď sa snažil Robert Fico pred voľbami 2006 „vyčistiť" kandidátku od ľudí Fedora Flašíka, na Glváča nesiahol. Ten sa dokonca ocitol na zvoliteľnom ôsmom mieste, čo mu zabezpečilo účasť v parlamente.
Flašík - Glváč
Spor o podobu kandidátky vznikol po tom, čo Fico zistil, že Flašík si vraj nechal časť peňazí, ktoré dali sponzori Smeru. V kuloároch sa hovorilo o desiatkach miliónov korún. Nahnevaný Fico vtedy vytlačil z kandidátky 13 ľudí s väzbami na Flašíka vrátane straníckej dvojky Moniky Beňovej.
Glváča, ktorý bol s Flašíkom v Donare aj vo firmách Jánošík a Pozos, zrejme zachránil vplyvnejší kamarát Vladimír Poór. Glváč s ním sedel v orgánoch dvoch firiem - Izoba a Arad. „Samozrejme, že sa poznáme. Občas si zahráme tenis, chodím aj na futbal do Trnavy," povedal o Poórovi v októbri 2005.
Silnejšie puto je však predsa len medzi Glváčom a Flašíkom. Glváč mu bol dokonca svedkom na svadbe s Monikou Beňovou. Glváča a Flašíka spája aj osoba Ľubomíra Múčku, ktorého firma LM - Real kúpila od reštituentov lukratívne pozemky na Čiernej Vode. Glváč s ním bol v troch, Flašík v štyroch firmách.
„Je to šikovný človek, niečo ako producent. Aj s Glváčom sú dobrí kamaráti. Poznajú sa dlhé roky, obaja pochádzajú z Pezinka," povedal o Múčkovi Flašík.
S Glváčovou priateľkou Soňou Chanečkovou, ktorá vlastní druhú polovicu firmy LM - Real, zase podnikala Beňová. Sedeli spolu v orgánoch spoločnosti Total Management.
Chanečkovú spája s prostredím Smeru aj poslanec Ján Čech, ktorému robí asistentku. Čechova kancelária je v Múčkovej firme Z-Finance, ktorá sídli v rovnakých priestoroch ako strana Smer.
Kamarát so Svobodom?
Zaujímavú minulosť má aj ďalší Glváčov človek - Lívia Krnčoková, ktorá sedí s advokátkou Michaelou Törökovou, ktorá zastupovala reštituentov na Čiernej Vode, v orgánoch firmy Bratislavská Aréna. Krnčoková bola pred Ficovou hovorkyňou Silviou Glendovou päť rokov konateľkou Agentúry Smer. V minulosti figurovala v spoločných firmách s Glváčom, Flašíkom, Múčkom, Chanečkovou aj Beňovou.
Samotný Glváč sa dostal do povedomia verejnosti, keď priznal kontakty so zavraždeným bossom bratislavského podsvetia Jozefom Svobodom. „Poznali sme sa, niekoľkokrát som ho stretol v Alžbetke (reštaurácia, ktorá sa spájala so Svobodom -pozn. red.). A nehanbím sa za to," povedal Glváč v októbri 2005. V tom čase bol tieňovým ministrom spravodlivosti za stranu Smer.
Účelový prevod?
Podľa aktuálneho výpisu z katastra sú pozemky na Čiernej Vode stále písané na firmu LM- Real a podnikateľa Iva Podberského. Od momentu, ako sme sa začali o kauzu zaujímať, sa však začali diať zvláštne veci. Zmluvu medzi Slovenským pozemkovým fondom a reštituentmi si denník SME vyžiadal na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Fond nám ju sprístupnil 5. marca. Keď sme zistili, že parcely, ktoré vydal fond reštituentom Štihovcom, sú totožné s tými, ktoré vlastní firma LM-Real a podnikateľ Podberský, kontaktovali sme Martina Glváča, Ľubomíra Múčku aj Soňu Chanečkovú. Krátko na to sa objavila na výpise z listu vlastníctva informácia, že na spomínaných pozemkoch je „plomba o zmene práva k nehnuteľnosti". V praxi to môže znamenať, že Glváčovi ľudia po tom, ako sa dozvedeli, že o prípad sa zaujímajú novinári, previedli pozemky na Čiernej Vode na iné osoby (firmy). Keďže kataster nevykoná takúto zmenu zo dňa na deň, aj na jeho stránke sa objaví informácia o zmene vlastníkov až neskôr. Tejto verzii napovedajú aj Múčkove slová, že síce kúpili spomínané pozemky, ale ich už nevlastnia. Ako je to naozaj, sa nám zistiť nepodarilo, Múčka už na ďalšie otázky nereagoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.