mesto, tak, ako to už platí v Bratislave.
KOŠICE. Novelu predložili nedávno ako spoločný návrh poslanci parlamentu Monika Smolková, Jozef Burian a predseda Národnej rady Pavol Paška (všetci Smer-SD). Zmeny majú vstúpiť do praxe od júna 2008.
Starostovia sa tešia
Zmena v novele reaguje na to, že niektoré ministerstvá adresujú výzvy na žiadosti o peniaze z eurofondov iba mestám a obciam, no mestským častiam nie. Pritom mestské časti Košíc, na rozdiel od mestských častí Bratislavy, podľa zákonov o týchto mestách, nemajú postavenie obcí. Preto nemôžu dávať žiadosti priamo samy, ale len prostredníctvom mesta, čo im tento proces komplikuje. Upozornili na to košickí starostovia, ku ktorým patrí aj poslankyňa parlamentu Smolková, starostka Furče. Podľa návrhu majú mať košické mestské časti postavenie obcí len na účely čerpania prostriedkov z fondov Európskej únie.
Chcú stámilióny
Napríklad Staré Mesto plánuje pýtať z eurofondov okolo 100 miliónov na rekonštrukciu Mestskej krytej plavárne. Približne rovnakú sumu chcú tiež Nad jazerom na modernizáciu rekreačnej zóny jazera. Takmer každá mestská časť má projekty na eurofondy.
Radnica je proti
Primátor František Knapík (KDH) túto zmenu víta. Právnici z magistrátu však nie. "Legislatívne oddelenie neodporúča priznávať mestským častiam práva obcí, napríklad žiadať vo svojom mene prostriedky z fondov EÚ, ani záväzky, ktoré môžu nadobúdať len obce," tlmočila hovorkyňa magistrátu Jana Geročová.
Mestskí právnici to zdôvodňujú aj negatívnymi skúsenosťami s poskytnutím štátnych financií na výstavbu bytov priamo mestským častiam, napríklad prípadom zadlženej Furče (tá za exstarostu Lumtzera z SDKÚ dostala 90 miliónov, byty nepostavila a všetko musí splácať ešte 13 rokov), ktorých dôsledky môže znášať mesto.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.