tak konanie letných olympijských hier v Pekingu.
NAÍ DILLÍ/OLYMPIA/PEKING/KÁTMANDU. "Vždy som podporoval myšlienku, že sa má olympiáda uskutočniť v Číne," vyhlásil v Naí Dillí. Dalajláma už dávnejšie odmietol výzvy na bojkot letnej olympiády na protest proti čínskemu útlaku Tibeťanov. V nedeľu povedal, že Čína "si zaslúži organizovať olympiádu", okrem iného aj preto, aby Číňania nadobudli národnú hrdosť.
Chce len autonómiu, nie samostatnosť pre Tibet
Dalajláma vyzýva Tibeťanov na pokoj a presadzuje iba podstatnú autonómiu, nie samostatnosť pre Tibet. V tibetskom hlavnom meste Lhasa sa pred jedenástimi dňami, keď si Tibet pripomínal výročie neúspešného povstania proti Číňanom, začali pokojné protičínske protesty pod vedením budhistických mníchov. Postupne však prerástli do násilností. Čína tvrdí, že ich vyprovokovali samotní Tibeťania na popud dalajlámu. Čína oficiálne priznáva len 19 obetí nepokojov, navyše tvrdí, že väčšina z nich nezahynula rukou čínskych vojakov, ale pri vyčíňaní a rabovaní samotných Tibeťanov.
Podľa Roggeho na bojkot olympiády nie je podnet
Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge včera v gréckej Olympii uviedol, že nevidí žiadny signál na bojkotovanie olympijských hier v Pekingu po čínskom zásahu v Tibete. "Hry nechce bojkotovať (americký prezident George W.) Bush, (francúzsky prezident Nicolas) Sarkozy, ani (britský premiér Gordon) Brown," uviedol Rogge krátko pred slávnostným zapálením olympijského ohňa.
Zástupcovia rôznych aktivistických skupín z celého sveta načrtli plán s cieľom oživiť opozíciu voči čínskemu porušovaniu ľudských práv, náboženských a iných slobôd v Tibete počas blížiacich sa augustových olympijských hier v Pekingu. K možnostiam patrí ich celkové bojkotovanie, neúčasť na slávnostnom otvorení hier, špecifické protesty aktivistov alebo aj samotných športovcov.
Demonštranti chceli prerušiť ceremóniu
Dvaja demonštranti sa snažili prerušiť vystúpenie šéfa čínskeho organizačného výboru Liu Čchia počas ceremónie v Olympii, keď mu chceli zobrať mikrofón a rozvinuli transparent s nápisom "Bojkotujte krajinu, kde sú pošliapavané ľudské práva". Polícia zasiahla a grécka štátna televízia zmenila záber počas živého vysielania. Bývalého továrenského robotníka, ktorý organizoval petíciu spájajúcu zlepšenie situácie v oblasti ľudských práv v Číne s olympijskými hrami, odsúdili včera na päť rokov väzenia za rozvratnícku činnosť.
Zatkli stovky účastníkov protestov za Tibet
Najmenej 245 Tibeťanov zatkli včera počas demonštrácie na podporu Tibetu pri úrade OSN v hlavnom nepálskom meste Kátmandu. Polícia zasiahla obuškami proti asi 500 tibetským demonštrantom, viacerí boli zranení. "Budeme pokračovať v našich protestoch. Číňanom nesmie byť dovolené zabíjať Tibeťanov," povedal 38-ročný Kesang Dolkar v Kátmandu predtým, ako ho naložili do policajnej dodávky.
Z Tibetu hlásia 130 mŕtvych
V indickej Dharamshale premiér tibetskej exilovej vlády včera uviedol, že z Tibetu majú potvrdených okolo 130 obetí. Minulý týždeň exilová vláda potvrdila 99 obetí. Čína v sobotu zvýšila počet obetí na 18 "nevinných" civilistov v Lhase oproti predchádzajúcim 13.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.