netušil, že existuje nejaké Združenie pre autonómiu karpatskej kotliny, tak od minulého týždňa má doplnené znalosti. Nebol by to práve tento podpredseda SMK, keby na rokovaní nebol osobne prítomný.
Pozvánku dostal z SMK pôvodne Csáky, ten sa ale "ospravedlnil". Takže najnovšiu deklaráciu z Budapešti, ktorá vyzýva štáty NATO, aby "v súlade s Ahtisaariho plánom pre Kosovo urobili predmetom bezpečnostných úvah podporu menšinových autonómií demokratickými, mierovými prostriedkami", nám sprostredkoval ten skutočne najpovolanejší. Tomu zodpovedali aj reakcie, tie však láskavo vynechajme. Z podstaty Duraya vyplýva, že nemôže urobiť skutok (teda s výnimkou podpory zákona o Hlinkovi!!!), po ktorom by nebol vyhlásený za Slotov doplnok, extrémistu a pod.
Alarmizmus slovenských národovcov nemusí byť zase úplne bezdôvodný. Hoci netušia, kde je zrada. "Precedens", ktorého sa v súvislosti s Kosovom tak obávame, síce maďarská štátna diplomacia i predstavitelia SMK v súlade so stanoviskami EÚ a NATO odmietajú, ale... Duray upresňuje: "Precedentné by mohli byť požiadavky na menšinové práva kosovských Srbov, avšak len pre vojvodinských Maďarov, ktorým by mal dať Belehrad rovnaké práva, aké požaduje pre Srbov v Kosove". K tomu patrí ešte ďalšia časť uznesenia, ktorá sa obracia na Brusel, aby "vypracoval jednotný systém ochrany menšinových práv". Dokopy nič prevratného sa nedeje, ale ukazuje to na hlavný smer uvažovania: Odtrhnutie územia ako precedens pre Európu je nonsens (my Maďari to vidíme), ale skúsme "zovšeobecniť" modely, ktoré v súvislosti s novovytvorenými menšinami na Balkáne presadzujú samí garanti kosovského riešenia.
Ako politický projekt či "národná stratégia" (akože Maďarov) je celá karpatská rada aj s pracovnými skupinami pre rôzne typy autonómií obyčajná klauniáda. To, čo na Slovensku stojí za všimnutie, je skutočnosť, že predstaviteľ SMK, teda Duray, mal na "rade" status len "pozorovateľa". To je dôsledok skutočnosti, že kým sedmohradskí či vojvodinskí Maďari predkladajú už roky svoje autonomistické plány ako legitímne agendy, SMK na Slovensku sa tento výraz bojí ešte aj vysloviť. Autonómia na Slovensku je nezmysel, avšak do serióznej debaty sa dodnes nepresadila najmä preto, lebo SMK je z menšinových maďarských partají ďaleko najkrotkejšia, pôsobia v nej iba ľudia, pre ktorých je politika výlučne živobytie. SMK je zároveň v zložitej pozícii, keďže sa musí starať o koaličný potenciál doma (viď Berényiho vyjadrenia o "nebránení sa prípadnému spojenectvu so Smerom a HZDS po ďalších voľbách) a zároveň o toky forintov z Maďarska na menšinovú "kultúru", "školstvo" a podobné eufemizmy. Duray je postava na slovenskej scéne nezastupiteľná, keďže SMK menšinové fóra, aby náhodou o niečo neprišla, musí obsadzovať, a zároveň sa tváriť, že to nie ona, to Duray, veď viete, on už iný nebude....
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.