občianskych práv. Bola aj predzvesťou novembra 1989, hovoria spoločne politici.
BRATISLAVA. Dvadsiate výročie sviečkovej manifestácie si budú dnes pripomínať iba opoziční politici. Viacerí z nich sa zúčastnia na akciách, ktoré sa pri príležitosti výročia uskutočnia. O pol piatej bude omša v Dóme sv. Martina, o trištvrte na šesť sviečkový sprievod z Dómu k pamätníku pred kostolom Notre Dame. Na Hlavnom námestí zahrá Marián Varga, večer sa bude v kine Mladosť premietať film Ústavu pamäti národa.
KDH organizuje autobusy
KDH považuje sviečkovú manifestáciu za najdôležitejší prejav protestu verejnosti proti totalitnému režimu a za zdroj národnej hrdosti a sebadôvery. "Žiadnej politickej strane neprináleží si privlastniť túto udalosť, ale veľmi radi budeme v sviečkovom sprievode," povedal hovorca KDH Martin Krajčovič. Strana organizuje pre svojich priaznivcov aj autobusovú dopravudoBratislavy.
Za významnú považujú udalosť aj SMK a SDKÚ. Ich politici budú takisto v sprievode. Naopak, koaliční poslanci nijako sláviť nebudú. "SNS si toto výročie pripomínať nebude," povedala tlačová tajomníčka strany Jana Benková. Nič nechystá ani HZDS.
Hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová povedala, že udalosť si pripomenú, keď podporia vyhlásenie k nej v Národnej rade. To predložili opoziční poslanci Gyula Bárdos, Pavol Abrhan,Pavol Hrušovský, Milan Hort a Vladimír Palko.
Vo vyhlásení sa píše, že protest občanov bol zlomovým momentom pre modernú históriu Slovenska. "Sme presvedčení, že zápas o slobodné a demokratické Slovensko sme vyhrali," píšu tiež politici.
Použili obušky a vodné delá
Oznámenie o tom, že sa má demonštrácia 25. marca 1988 konať, odoslal 10. marca na Obvodný národný výbor Bratislava I exposlanec KDH František Mikloško. Predchádzala tomu petícia veriacich za náboženskú slobodu po tom, čo sa štátny dozornadcirkvoustupňoval. Komunisti demonštráciu nepovolili, napriek tomu sa na námestí a v okolitých uliciach zišli tisícky občanov. Na ich rozohnanie použila vtedajšia moc silu, akú dovtedy nikdy nevyskúšala, vrátane obuškov a vodných diel.
Vyviazli bez trestu
Napriek tomu, že po zásahu bezpečnosti boli mnohí občania zranení, za zákrok nikto neniesol zodpovednosť. Postarali sa o to aj František Mikloško a Ján Čarnogurský, ktorí navrhli všetkých podozrivých omilostiť. Prezident Václav Havel im vyhovel.
Jediný, koho Vojenská obvodná prokuratúra v Bratislave po revolúcii v súvislosti so zásahom obvinila, bol major Alexander Kysucký. Zneužiť svoju právomoc mal, keď nezákonne predviedol a zaistil F. Mikloška, ktorý sa potom na demonštrácii nemohol zúčastniť.
Prípad začiatkom 90. rokov vyšetroval aj dnešný generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Podľa neho boli pripravení obviniť ešte ďalších 30 ľudí vrátane policajtov, ktorí zasahovali na mieste. Disidenti sa však rozhodli udeliť zasahujúcim milosť.
Prezidenta Havla o to požiadala aj parlamentná komisia, ktorá zásah v marci 1990 prešetrovala. "Komisia prišla k záveru, že akýkoľvek trestný postih proti komukoľvek by v súvislosti s ideovou náplňou zhromaždenia veriacich 25. marca 1988 nebol vhodný," píše sa v žiadosti o milosť pre Kysuckého.
Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa si myslí, že zodpovednosť mali niesť viacerí. Napríklad prvý tajomník mestského výboru strany Gejza Šlapka alebo minister vnútra Štefan Lazar, ktorí zásah štátnej moci riadili. Pohlavári režimu sledovali celý zásah ako "politická komisia" z hotelu Carlton na štvrtom poschodí. "Urobila sa hrubá čiara. Takéto veci sa v budúcnosti vypomsťujú. Ľudia, ktorí boli v ŠtB, prešli do funkcií, biznisu a dnes sa tým zaoberá NBÚ," povedal Dubovský.
* * *
FAKTY
Ako to prebiehalo
Komunistická moc s políciou a ŠtB zorganizovali masívnu bezpečnostnú akciu na potlačenie demonštrácie.
Dopoludnia prešli Bratislavou obrnené transportéry.
Pod zámienkou jarného upratovania boli na Hviezdoslavovom námestí kropiace a čistiace autá Technických služieb, ktoré striekali skupinky ľudí, ktoré sa postupne na námestí zhromažďovali.
Na námestí bolo 3 500 ľudí, v priľahlých uliciach ešte viac.
Počas modlitieb veriacich zneli sirény policajných vozidiel.
Tri minúty pred ukončením zhromaždenia použila bezpečnosť dve vodné delá, prúd vody spôsobil pád niekoľkých občanov.
na mestskú správu VB predviedli 138 občanov, väčšinu z nich bezdôvodne fyzicky napadli, násilne nakladali do áut, kopali ich do slabín, vytáčali im ramená.
Minimálne 73 občanom nasadili putá, pripútali ich o auto, vykrúcali ruky.
U 99 osôb neoprávnene zisťovali totožnosť, brali im odtlačky prstov, robili osobné prehliadky.
Celkovo bolo na potlačenie zhromaždenia nasadených 953 príslušníkov ZNB, 54 príslušníkov ŠtB, 7 pohotovostných jednotiek, 14 kropiacich áut, dve vodné delá, dva autobusy, tri obrnené transportéry, šesť eskortných vozidiel a dve v zálohe.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.