boje medzi vládnymi silami a šiitskymi ozbrojencami. Agentúru AFP o tom informovali bezpečnostné zdroje. Zákaz vychádzania platil do dnešného rána.
BAGDAD. Polícia a vojenské zdroje potvrdili, že v oblasti prebiehala operácia proti milíciám známym pod názvom Mahdího armáda.
Svedkovia podľa agentúry AP vypovedali, že z mesta stúpal dym a ozývali sa detonácie. Úrady v Basre už predtým vyhlásili v meste časovo neobmedzený nočný zákaz vychádzania. Mahdího armáda je blízka radikálnemu šiitskemu duchovnému Muktadovi al-Sadrovi.
Na priebeh operácie v meste osobne dozerá iracký premiér Núrí al-Málikí. Informovala o tom britská armáda, ktorá odovzdala Iračanom kontrolu nad mestom minulý rok v decembri.
Al-Sadrovi stúpenci
Stúpenci radikálneho šiitskeho duchovného Muktadu al-Sadra v irackom parlamente vyzvali na celonárodnú kampaň občianskej neposlušnosti. Výzva je reakciou na represie proti členom al-Sadrových milícií, ktoré prebiehajú napriek prímeriu, povedal v utorok šéf al-Sadrovej parlamentnej frakcie Nassar al-Rubají. Vládu zároveň vyzval, aby prepustila všetkých zadržiavaných členov milícií a oficiálne sa ospravedlnila.
Al-Sadrove milície známe ako Mahdího armáda zastavili minulý rok v auguste útoky na americké ozbrojené sily a znepriatelené iracké skupiny. Al-Sadr minulý mesiac prímerie predĺžil aj napriek výhradám časti svojich stúpencov, ktorí upozorňovali na útoky vládnych síl proti členom milícií.
Mahdího armáda patrí medzi najsilnejšie milície v Iraku. Ich rozhodnutie zastaviť útoky viedlo za posledný polrok podľa niektorých odhadov až k 60-percentnému poklesu násilností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.