besede pri príležitosti 20. výročia manifestácie jej spoluorganizátor František Mikloško.
Osobne 10. marca ohlásil Národnému výboru Bratislava-Staré Mesto na 25. marca konanie zhromaždenia za menovanie katolíckych biskupov, úplnú náboženskú slobodu a úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu. Význam manifestácie vidí Mikloško v tom, že obyčajní ľudia, veriaci, svojou statočnosťou môžu tvoriť veľké dejiny. "Keď si pozrieme policajné videozáznamy a vidíme, že proti modliacim sa ľuďom v daždi, ktorí sa snažia stále zapaľovať sviečky, vystupuje polícia so psami, obuškami, vodnými delami, je to obrovský zážitok aj po 20 rokoch," dodal.
Mikloško vzdal hold všetkým ľuďom, ktorí na námestí stáli a vydržali. Sviečková manifestácia znamenala istý začiatok, na ktorý sa jednoduchšie nadväzovali aktivity v roku 1989, povedal primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, tiež účastník manifestácie pred 20 rokmi. Ján Čarnogurský poznamenal, že sviečkovou manifestáciou dejiny nezastali. "Dejiny pokračujú a sú vždy plné protikladov a nespokojnosti a chýb. Je potrebné, aby ľudia vždy, v každej chvíli bojovali za odstránenie tých nedostatkov a deformácií, ktoré sa odohrávajú práve teraz. Preto je potrebné, aby ľudia bojovali aj teraz," dodal.
Podľa riaditeľa Adalbert-Stiftung Krefeld Hansa Süssmutha spočíva význam manifestácie v tom, že bola veľkým príspevkom Slovenska v boji za slobodu a kľúčová udalosť v hnutí európskych národov za slobodu. Bola začiatkom vytvárania občianskej spoločnosti v tomto regióne, dodal.
Účastníkov spomienkových akcií pozdravil Marián Šťastný, ktorý ako podpredseda Svetového kongresu Slovákov žiadal v decembri 1987 slovenské zahraničné organizácie o podporu myšlienky protestných manifestácií pred československými veľvyslanectvami. "Sviečková manifestácia sa dnes stala neodmysliteľnou súčasťou dejín Slovenska v zápase o demokratický prejav slobôd vo všetkých oblastiach každodenného života občanov," napísal Šťastný.
(sita)
Autor: dk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.