Kedy poletíme do vesmíru?
Už dnes sa síce tí najbohatší ľudia našej planéty môžu "pozrieť" do vesmíru, pričom za let k medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, krátky pobyt na nej a návrat na Zem zaplatia niekoľko desiatok miliónov dolárov. Takéto exkluzívne lety nemožno ešte považovať za začiatok skutočnej vesmírnej turistiky, ktorá sa ale pravdepodobne nikdy nestane masovou záležitosťou. Podľa predbežných prieskumov by však v prípade prijateľnej ceny chcelo aspoň krátku cestu do vesmíru absolvovať približne 15 000 ľudí ročne.
Bude to "skok" do vesmíru
Pri týchto vesmírnych "výletoch" by však nešlo o let k vesmírnej stanici, ani o let na obežnej dráhe, ale len o akýsi "skok" do vesmíru, pri ktorom by sa loď s turistami dostala do výšky aspoň 100 kilometrov nad zemským povrchom. Podľa všeobecne prijatého úzu sa totiž vesmír "začína" práve vo výške 100 km. Na takéto skoky do vesmíru by sa mohli používať vesmírne lietadlá, ktoré sa raketami vynesú do určitej výšky, zotrvačnosťou budú stúpať ešte vyššie a potom kĺzavým letom pristanú na zemskom povrchu. O vývoji a výrobe takýchto lietadiel uvažuje niekoľko firiem. Jednou z nich je aj európsky koncern EADS (inak materská spoločnosť firmy Airbus), ktorý nedávno oficiálne oznámil, že plánuje vyvinúť vesmírny dopravný prostriedok pre komerčnú vesmírnu turistiku. Tento vesmírny dopravný prostriedok má vyvinúť firma Astrium, patriaca do spomínaného koncernu. Táto firma plánuje ročne vyrobiť desať kusov novej vesmírnej lode. Pritom samotná firma Astrium by bola len výrobcom lodí, lety do vesmíru by ponúkala, podobne ako v iných odvetviach turistického priemyslu, iná organizácia.
Predstavia ho v Paríži
V aerodynamickom tuneli už boli odskúšané makety nových lodí. Podľa zverejnených kresieb by nový vesmírny dopravný prostriedok mal pripomínať lietadlo, ktoré odštartuje bežným spôsobom. Až vo výške okolo 12 kilometrov sa zapne raketový motor. "Raketový motor vynesie loď so štyrmi cestujúcimi na palube do výšky vyše 100 kilometrov. Loď, poháňaná raketovým motorom bude stúpať temer zvislo a dosiahne rýchlosť až 3 M, teda trojnásobnú rýchlosť zvuku," povedal hovorca firmy Astrium Robert Klarner. Celý vesmírny let by trval približne 90 minút. Životnosť lode by mala byť okolo desať rokov. Loď má byť konštruovaná tak, aby jej údržba bola čo najjednoduchšia. To umožní vykonať každý týždeň jeden let. Cena jedného letu pre jedného cestujúceho sa v súčasnosti odhaduje na 200 000 eur. Neskôr by však ceny mohli klesnúť. Podľa predstaviteľa firmy EADS by vesmírne lode či lietadlá s turistami mohli štartovať z približne desiatich vesmírnych letísk na celom svete. V Európe prichádzajú do úvahy najmä letiská v Stredozemí, kde obvykle panuje dobré počasie. Model svoje turistickej vesmírnej lode v mierke 1:1 chce firma Astrium predstaviť v apríli v Paríž.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.