krízu v tomto južnom prístavnom meste. Včera o tom agentúru AFP informoval al-Sadrov spolupracovník Liwa Sumajsím.
BAGDAD. Al-Sadr to premiérovi odkázal len niekoľko hodín po tom, ako dal al-Málikí šiitským milíciám 72-hodinové ultimátum na zloženie zbraní.
Údajne sú už desiatky obetí
Šiitskí bojovníci útočia už druhý deň na irackých a amerických vojakov v Bagdade a Basre. Polícia potvrdila sedem obetí v Basre, zatiaľ čo nepotvrdené zdroje hovoria, že v juhoirackom meste zahynulo až 40 ľudí a 200 ďalších utrpelo zranenia. Podľa irackých bezpečnostných predstaviteľov zomrelo pri zrážkach v bagdadskej štvrti Sadrovo mesto najmenej 20 osôb. Medzi obeťami v Sadrovom meste a jeho okolí sú aj ženy a deti.
Napadli sídlo vlády a americké veľvyslanectvo
Americká armáda uviedla, že "teroristi" zo Sadrovho mesta uskutočnili v utorok 12 mínometných a raketových útokov. Niektoré z nich zasiahli aj bagdadskú prísne chránenú Zelenú zónu, sídlo irackej vlády a amerického veľvyslanectva, pričom spôsobili zraneni civilistom. Ďalšie mínometné strely alebo rakety dopadli na Zelenú zónu aj v stredu a zranili troch Američanov.
Do 72 hodín majú zložiť zbrane
Iracký premiér, ktorý osobne dohliada na operácie v Basre, dal milíciám 72 hodín na to, aby zložili zbrane. "Nebudeme prenasledovať tých, ktorí odovzdajú zbrane v priebehu 72 hodín," povedal al-Málikí, ktorý dodal, že bezpečnostné sily pokračujú v operáciách a zadržiavajú osoby, na ktoré bol vydaný zatykač.
Zrážky prepukli v utorok
Zrážky v Basre prepukli v utorok potom, čo Bagdad nariadil zásah proti milícii v meste. Od začiatku operácie polícia zadržala 218 členov milícií. Obyvatelia Basry v stredu uviedli, že ulice mesta sú vyľudnené a školy a väčšina obchodov zatvorené. Mesto sa pred provinčnými októbrovými voľbami stalo dejiskom bojov medzi Mahdího armádou a dvoma šiitskými frakciami - vplyvnou Najvyššou irackou islamskou radou Abdíla Azíza al-Hakima a menšou stranou Fadila. Tieto tri frakcie bojujú o kontrolu nad príjmami mesta z ropy. Muktada al-Sadr, nahnevaný zásahom proti jeho bojovníkom, pohrozil v utorok celonárodnými protestmi a občianskou vzburou.
Politický blok al-Sadra pohrozil bojkotom v parlamente, ak vláda nesplní jeho požiadavky, povedal poslanec z 32-členného bloku Lika al-Jásín. K stretom medzi členmi Mahdího armády a irackými silami došlo aj v meste Kut, 175 kilometrov juhovýchodne od Bagdadu.
Stojí za všetkým Irán?
Podľa USA za podnecovaním násilia v Iraku stojí Irán. Irán trénuje bagdadských ostreľovačov a nič nepodniká proti nezákonným ostreľovačom v Basre. Obvinenia voči Iránu vzniesol v stredu na tlačovej konferencii v Bagdade hovorca armády USA. Podľa generála Kevina Bergnera niet pochýb, že iránska vláda má výrazný vplyv na Basru, provinciu a celkovo na juhovýchodný Irak. "Radi by sme videli, ako iránska vláda plní záväzky napomôcť k nastoleniu bezpečnosti a stability v Basre a k zredukovaniu nezákonných aktivít."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.